Jeśli nie macie okrągłej formy z charakterystyczną dziurką, możecie wykorzystać keksówkę. Babka z keksówki również jest dość popularna. Jedno jest pewne: nikt nie chce jeść wysuszonej, kruszącej się baby. Sekretem pysznej, mięciutkiej, pulchnej i sprężystej babki jest tłuszcz. W tym przepisie jest go dość sporo. Popularne są babki ucierane na oleju lub na majonezie, ale jest coś jeszcze lepszego - masło. Dzięki niemu babka zyska też ładniejszy kolor. Aby wyszła, jak trzeba (bez zakalca), wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. 

W czym babka z twarogiem jest lepsza niż inne?

Drugim superskładnikiem oprócz masła jest półtłusty twaróg. Jest on nie tylko źródłem tłuszczu (zawiera ok. 5 g tłuszczu na 100 g), ale również białka (stanowi ono ok. 67% jego składu w suchej masie). Ma też niewiele kalorii (ok. 134 kcal / 100 g). Dodatek białego sera w cieście sprawia, że ma ono lepszą konsystencję. Babka z twarogiem jest wilgotniejsza i puszyste dłużej, niż ciasto bez niego. Zapobiega on przed wysuszeniem się wnętrza babki.

Oprócz masła i twarogu potrzebujecie też samych podstawowych składników: mąki pszennej, cukru, jajek, sody, która pozwoli ciastu wyrosnąć oraz skórki z cytryny lub pomarańczy dla ładniejszego aromatu. Cytrynę z reguły każdy ma w domu i używa do herbaty. Skórkę możecie pominąć lub zamienić część zwykłego cukru na cukier waniliowy z prawdziwą wanilią, jeśli taki macie. 

Wilgotna babka z twarogiem - przepis

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej (najlepiej typu 450 - tortowej)
  • 250 g półtłustego twarogu
  • 200 g masła w temp. pokojowej
  • 1 szklanka cukru
  • 4 jajka
  • 1 łyżeczka skórki otartej z cytryny lub z pomarańczy
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

 Sposób przygotowania: 

  1. Rozgniećcie twaróg widelcem. 
  2. Przełóżcie miękkie masło do miski i wsypcie cukier. Zmiksujcie na jasną i puszystą masę. 
  3. Do takiej masy wbijajcie partiami po 1 jajku, dodając jednocześnie po trochu skórkę z cytryny i po łyżce twarogu. Cały czas miksujcie. 
  4. Gdy mokre składniki będą już zmiksowane, dodajcie mąkę przesianą z sodą i wymieszajcie lub ostatni raz zmiksujcie do połączenia się składników.
  5. Wysmarujcie formę do babki masłem i oprószcie mąką. Przełóżcie masę do blaszki.
  6. Pieczcie w temp. 170 st. C w trybie góra-dół przez ok. godzinę. Pod koniec pieczenia zróbcie próbę patyczka - jeśli po wyjęciu z ciasta będzie suchy, ciasto jest gotowe.  

Wierzch babki oprószcie cukrem pudrem lub polejcie lukrem i obsypcie skórką kandyzowaną z pomarańczy.