Moje „awaryjne” naleśniki z racji użytego składnika, są nieco ciemniejsze, ale wciąż pyszne, i to nawet bez dodatków. Są też na tyle elastyczne, że nadają się nie tylko do zwinięcia w rulon czy kopertkę, również na krokiety (do panierowania), a nawet do zapiekania, np. pod warstwą sera żółtego, mozzarelli lub sera feta czy też z dodatkiem sosu pomidorowego i wędzonego twarogu. Są tak samo dobre zarówno z domowymi powidłami czy dżemem truskawkowym, jak i z nadzieniem mięsnym czy z kapustą kiszoną i grzybami. Gdy nie mam nic w lodówce ani w szafkach, robię naleśniki gryczane. To danie dobre nie tylko pod koniec miesiąca, gdy do wypłaty wciąż jest jeszcze za dużo czasu, ale i na co dzień. 

Jak zrobić naleśniki z kaszy gryczanej?

Z mąki gryczanej z dodatkiem drożdży przeważnie robi się bliny, ale naleśniki (z ciasta z dodatkiem mleka lub wody, oleju i jajek) również mi się udają. Z reguły nie mam w domu mąki gryczanej i nie chcę mielić suchych ziaren kaszy na pył. Po co ryzykować spaleniem blendera? Już 2 wcześniej spaliłam na tego typu eksperymentach. Korzystam z innego, jeszcze prostszego sposobu. 

Naleśniki gryczane udają mi się z 1 składnika - suchej, dobrze wymoczonej przez noc kaszy gryczanej. Robi się je podobnie, jak naleśniki z soczewicy. W ich przypadku, jeśli nie planujecie korzystać z mąki, również należy namoczyć na całą noc ziarna, a następnie zmielić je wraz z wodą na papkę. Jeśli podczas namaczania kasza zacznie lekko fermentować, nie przejmujcie się tym, to normalne zjawisko. Fermentacja nada naleśnikom specyficznego, bardziej wyrazistego smaku. Lekko sfermentowane ciasto będzie też bardziej puszyste.

Gotowe ciasto na naleśniki gryczane powinno mieć konsystencję śmietany i rozlewać się po powierzchni patelni jak typowe ciasto naleśnikowe. Smażę je po 1 stronie do momentu, aż brzegi się podniosą i zaczną wyraźnie odstawać od patelni. Wtedy przewracam je na 2. stronę.

Sól nie jest niezbędna (szczególnie, jeśli chcecie je nadziać na słodko), ale dzięki niej naleśniki z kaszy gryczanej czy soczewicy będą smaczniejsze - możecie doprawić nią ciasto.

Naleśniki gryczane z 1 składnika

Składniki:

  • 1 szklanka suchej kaszy gryczanej niepalonej
  • 2 i 1/2 szklanki zimnej wody

Sposób przygotowania:

  1. Opłuczcie pod bieżącą wodą kaszę gryczaną. Dodajcie 1 szklankę zimnej wody i wstawcie do lodówki na całą noc. 
  2. Kolejnego dnia dodajcie resztę wody, ewentualnie szczyptę soli (nie jest niezbędna) i zmiksujcie namoczoną kaszę na gładkie ciasto. 
  3. Jeśli ciasto okaże się zbyt gęste, dodajcie jeszcze odrobinę wody i ponownie wymieszajcie (do uzyskania konsystencji śmietany).
  4. Smażcie naleśniki z obu stron, do zrumienienia.