Naleśniki lubi każdy - szczególnie z cienkiego i elastycznego ciasta, ale są też miłośnicy grubszych, babcinych, tłustszych i lepiej wysmażonych placków w starym stylu. Trudno poprzestać na 2-3 sztukach bez dokładki. Jeśli ograniczacie mąkę (bo chcecie zrzucić kilka kilogramów lub dania mączne sprawiają, że macie brzuch jak balon), dobrze trafiliście. Przepis na moje naleśniki bez mąki nadaje się również do przygotowania krokietów. Łatwo dostępny i tani dodatek wiąże ciasto tak samo skutecznie, jak mąka. Szczególnie dobrze jest on znany małym dzieciom. Po zjedzeniu nawet kilku więcej niż zwykle będziecie najedzeni, ale bez uczucia ciężaru na żołądku. Wyglądają tak samo, jak klasyczne.

Naleśniki bez mąki - czyli z czym?

Naleśniki bez mąki wyjdą wam również z innymi składnikami, które chętnie chłoną wodę i spulchniają ciasto. Tak zachowuje się np. czerwona lub zielona soczewica. Suchą soczewicę trzeba najpierw przez 2-3 godziny namoczyć, a następnie zmiksować na ciasto naleśnikowe z odrobiną wody, soli i oleju. Naleśniki z soczewicy wychodzą puszyste, elastyczne i mięciutkie. 

Innym zamiennikiem mąki jest kasza manna. Trawi się ją lżej niż mąkę pszenną. Zawiera ona też więcej błonnika, który pobudza trawienie, minerałów (w tym żelaza, magnezu i potasu), a także witaminy z grupy B. Naleśniki z kaszy manny są sycące, a jednocześnie lekkie i puszyste. Dla osób, które wykluczają z jadłospisu mąkę pszenną, to doskonałe rozwiązanie (o ile nie macie przeciwwskazań do jedzenia kaszy). 

Naleśniki z kaszy manny - przepis

Składniki:

  • 3/4 szklanki kaszy manny
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mleka lub wody
  • 1 łyżeczka cukru (jeśli chcecie nadziewać naleśniki na słono, pomińcie)
  • 1 szczypta soli
  • 3 łyżki oleju lub roztopionego masła

Sposób przygotowania:

  1. Zalejcie kaszę manną mlekiem lub wodą. Odłóżcie na pół godziny, by kasza spęczniała.
  2. Po upływie tego czasu dodajcie sól, jajka, tłuszcz i opcjonalnie cukier. Zmiksujcie.
  3. Ciasto wylewajcie na gorącą, suchą patelnię (tłuszcz jest już w cieście). Smażcie naleśniki z obu stron na złoto.

Podawajcie z ulubionym, słodkim lub słonym nadzieniem.