Ania Zięciowska wraz z mężem zajmuje się fotografią kulinarną. Ona odpowiada za aranżację potraw, w taki sposób, aby zachęcały odbiorców do sięgnięcia po dany przepis. Autorka podpowiada proste stylizacyjne patenty serwując „odrobinę magii” i dzieli się przepisami, które wyglądają apetycznie na zdjęciu. Książka podzielona została na cztery rozdziały: przekąski, obiady, desery i pomysły na cztery poglądowe menu i świąteczny stół bożonarodzeniowy. Każdy z przepisów zilustrowany jest apetycznym zdjęciem, wykonanie opisane krok po kroku oraz z podpowiedziami na temat konkretnych przepisów.

 

Szczególnie pięknie prezentują się  desery. Na sam ich widok ślinianki szybciej pracują. Spośród nich najbardziej przykuwający wzrok jest ciasto domowe z maślanką. Utrzymane w ciepłych kolorach złota, brązu i miedzi sprawia, że powiedzenie „jeść oczami” nabiera dodatkowej mocy.  W poglądowym menu autorka przedstawia, w jaki sposób prezentować dania na stole. Zdradzone zostają sekrety wybierania kolorystyki, zastawy stołowej i konkretnych potraw.

Sięgając po książkę „Jak zaczarować stół?” Ani Zięciowskiej, będziecie zmotywowani do własnych eksperymentów kulinarnych, zachęceni do odważnego łączenia kolorów i faktur a przede wszystkim zwracania uwagi na apetyczny wygląd serwowanych posiłków.