Wybierając "Flexitarianizm" Kingi Paruzel, możemy być całkowicie zieloni w temacie "elastycznej" diety. Autorka na początku książki wyjaśnia, na czym polega dieta fleksitariańska i w czym tkwi jej uniwersalność. Hasło klucz w zrozumieniu, na czym polega fleksitarianizm to "wszystkożercy XXI wieku" - w kontekście racjonalnych, rozmaitych wyborów. Możemy bowiem sięgać po produkty z różnych półek, nie eliminując żadnego z nich, ale skupiając się na pewnych ograniczeniach ilości i kontroli jakości. Kinga Paruzel przedstawia szereg plusów wynikających ze stosowania takiego menu na co dzień, a także podstawowe zasady, którymi należy się kierować. Chodzi m.in. o odpowiednią liczbę posiłków, nawodnienie organizmu, ograniczenie soli i cukru.

Fleksitarianizm, czyli fleksi wege

"Flexitarianizm" to propozycja dla osób, które chciałyby odnaleźć się w świecie różnorodnych wyborów kulinarnych. Często zbyt wiele możliwości, co możemy danego dnie zjeść, w dodatku w jakiej formie i ilości, może nas przytłoczyć. Fleksitarianizm jako sposób odżywiania to połączenie różnorodności z sezonowymi, jakościowymi warzywami i owocami, przy stopniowym ograniczaniu ilości spożywanego mięsa. To od nas i naszego stylu życia zależy, czy i kiedy wybieramy dietę fleksitariańską na poziomie początkującym, zaawansowanym i ekspert. Przez wszystkie z tych etapów poprowadzą nas praktyczne podpowiedzi Kingi i sprawdzone, autorskie przepisy. A tych mamy naprawdę sporo! 

 

Fleksitarianizm - przepisy

Kinga Paruzel w swojej książce zawarła gotowe jadłospisy na każdy posiłek - od śniadania, przez dodatki i napoje, po dania główne. Nie zabrakło też przepisów na słodkości, czyli coś, co mogliśmy już przetestować we wcześniejszych książkach autorki. "Flexitarianizm" zawiera całkiem nowe, oryginalne przepisy na flexi desery! Dla zapominalskich lub lubiących eksperymentować w kuchni przydatna będzie strona 18-sta z zamiennikami w kuchni, czyli jakim produktem zastąpić oliwę z oliwek, jajka czy siemię lniane. Ponadto cały rozdział "Jak przechowywać" ułatwi nam zarówno codzienne poruszanie się po kuchni, jak i planowanie zakupów na przyszłość. W duchu zero waste powinniśmy odpowiednio przechowywać, ale przede wszystkim na bieżąco zużywać zakupione składniki. Kinga Paruzel wyjaśnia też, na co zwracać uwagę, czytając certyfikaty żywności."Flexitarianizm" to pięknie wydane przepisy i podpowiedzi, które każdy z nas może wprowadzić w życie z dnia na dzień. Wystarczy tylko przeznaczyć na to trochę czasu i mieć motywację do gotowania smacznie oraz rozsądnie.