Agata Zimnicka – dietetyczka i psycholożka - od wielu lat radzi, w jaki sposób odżywiać się, aby zachować zdrowie i urodę. W książce „Zdrowa i promienna skóra. 60 potraw dla pięknej cery” wraz z Julienem Sosso opracowała 60 przepisów i wskazówek dotyczące jedzenia wpływającego na piękny wygląd.

Autorka zachęca do korzystania z dobrodziejstwa warzyw, owoców, picia wody, długiego spania i suplementacji witaminami, gdy istnieje potrzeba i ograniczenia przetworzonej żywności. Wraz z Julienem Sosso wymyśliła przepisy na proste przekąski służące zdrowiu. Przepisy dla utrzymania młodości skóry wzięły swoje nazwy od księżniczek Disneya. Stąd spotykamy się z owsianką Pocahontas, śniadaniem Królewna Śnieżka lub koktajlem Esmeralda.

 

Agata Zimnicka podrzuca pomysł na sok peelingujący o magicznych właściwościach, choć z łatwo dostępnych składników. Receptury na przekąski mające zagwarantować promienny wygląd twarzy wzięły swoje początki od nazw gwiazdozbiorów. To kusząca sugestia, że po spożyciu można błyszczeć jak gwiazdy. Dania mające nawilżyć skórę, nawiązują do zbiorników wodnych. Smakołyki mające uodpornić skórę na działanie słońca nawiązują do gwiazd filmu (np. Audrey Hepburn, Lady Gaga, Grace Kelly) lub kultury (Daenerys z serialu „Gra o Tron” albo historycznej Kleopatry). Autorzy nie zapomnieli również o ludziach zmagających się z trądzikiem czy egzemą. Książka to poradnik przypominający, że nie tylko jesteś tym co jesz, ale to co jesz ma wpływ na to, jak wyglądasz.