Jak pozbyć się zapachów z lodówki w prosty, tani i naturalny sposób? Nie potrzebujecie żadnych chemicznych środków ani specjalnych pochłaniaczy wilgoci. Skuteczny odświeżacz zrobicie tylko z dwóch składników, które prawdopodobnie macie na co dzień w swoich kuchniach.

Jak zrobić domowy pochłaniacz zapachów?

Aby w tani i naturalny sposób odświeżyć lodówkę, wystarczy zwykłe jabłko i garść goździków. Jak zrobić domowy pochłaniacz zapachów z tego zestawu? Trzeba przekroić owoc na pół, a następnie wbić na całej powierzchni jego miąższu goździki. Tak przygotowany odświeżacz wkładamy na górną lub dolną półkę lodówki. Musimy pamiętać, aby regularnie wymieniać połówki jabłka na nowe, gdyż w przeciwnym razie, efekt może być odwrotny od oczekiwanego. Jeśli zostawimy rozkrojony owoc w lodówce na zbyt długi czas, zamiast odświeżać jej wnętrze, sam zacznie wydzielać nieprzyjemną woń.

Co pochłania zapach w lodówce? Inne domowe sposoby

Gdy nie macie pod ręką jabłka i goździków, możecie użyć też innych naturalnych odświeżaczy. W podobny sposób zadziała również:

  • soda oczyszczona lub proszek do pieczenia,
  • surowy ziemniak,
  • cytryna, limonka lub pomarańcza,
  • mieszanka octu z wodą,
  • laski cynamonu,
  • mielona kawa,
  • węgiel lub brykiet,
  • nieużywany żwirek dla kota.

Należy pamiętać, że wszystkie te produkty, po użyciu ich jako pochłaniacza zapachów, nie nadają się już do wykorzystania w innych celach i należy je po prostu wyrzucić. 

Możliwe przyczyny brzydkiego zapachu z lodówki

Choć za nieprzyjemny zapach w lodówce zwykle odpowiada zbyt długi czas przechowywania w niej produktów, to czasem przyczyny problemu należy szukać nieco głębiej. Brzydka woń, wydobywająca się z urządzenia, może świadczyć o jego uszkodzeniu. Jeśli więc żadne odświeżacze nie pomagają, najlepiej zrobić przegląd podstawowych części naszego sprzętu. Długo utrzymujący się odór może być oznaką zatkanego odpływu, zużytego filtru powietrza, przepełnionego pojemnika na wodę lub zepsutej uszczelki w drzwiach.

Jak zapobiegać problemowi?  

Aby nie martwić się częstym odświeżaniem lodówki, wystarczy trzymać się kilku ważnych zasad. Podstawą są oczywiście cykliczne przeglądy jej zawartości. Kolejny niezbędny krok to regularne czyszczenie wnętrza lodówki. Warto też zadbać o właściwy rozkład jedzenia na półkach i w szufladach. Dzięki rozmieszczeniu produktów w odpowiedni sposób, znacznie wydłużymy ich świeżość. Trzeba też pamiętać, aby produkty, takie jak sery i mięsa przechowywać pod przykryciem.