Dostępnych jest wiele różnych rodzajów zlewozmywaków. Przystępną cenowo i bardzo popularną opcją są zlewy stalowe i ceramiczne. Do nowoczesnych i nietuzinkowych mieszkań pasują z kolei modele granitowe i szklane. Niezależnie od tego, z czego są zrobione, najlepiej wyglądają, gdy są czyste. 

Brudny zlew to siedlisko bakterii 

Nietrudno się domyślić, że miejsce, w którym płucze się i myje różnego rodzaju produkty i naczynia jest wylęgarnią niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Podobnie zresztą jest w przypadku gąbek do mycia naczyń i ściereczek kuchennych. Tego typu wilgotne środowiska mogą magazynować bakterie E. coli, salmonelli, a także gronkowca. To nie są żarty. Dlatego tak istotne jest regularne i dokładne czyszczenie zlewozmywaka, a w przypadku gąbek - dezynfekcja i częsta wymiana. 

Jak wyczyścić zlew bez specjalistycznych środków? 

Inwestowanie w środki przeznaczone specjalnie do mycia zlewów nieszczególnie się opłaca. Warto wykorzystać to, co macie pod ręką w kuchni. Jedną z tych rzeczy jest płyn do mycia naczyń, który wykazuje działanie bakteriobójcze i odtłuszczające. Jeśli dodacie do niego sodę oczyszczoną, stworzycie połączenie, któremu nie oprze się żaden brud. 

Jak zrobić środek czyszczący z sody i płynu do naczyń? Wystarczy połączyć te dwa składniki w proporcji 2:1. Powstałą papkę należy rozprowadzić po zlewie, a następnie przetrzeć gąbką i spłukać. 

Soda i jej właściwości czyszczące 

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie w kuchni i w gospodarstwie domowym. Pomaga ciastom rosnąć, a gospodyniom sprzątać. Jest substancją o działaniu lekko żrącym, co sprawia, że skutecznie czyści różnego rodzaju powierzchnie. Dodatkowo pochłania również nieprzyjemne zapachy. W przypadku zlewu, umywalki, a także muszli WC i wanny to niezastąpiony, naturalny środek czyszczący.