Wybitnie maślane i delikatne – tak można określić ten rodzaj ciasta. Swą wyjątkową strukturę zawdzięcza dużej ilości tłuszczu. Do tego wypieku wykorzystuje się masło, margarynę lub smalec. W przypadku cukru najlepiej sprawdzi się ten najdrobniejszy - puder. 

Jakie powinny być proporcje składników kruchego ciasta? 

Trzymanie się przepisu i stosowanie właściwych ilości składników to podstawa pieczenia wszystkich ciast. Deserowy świat w tym wypadku rządzi się twardymi prawami. Jeżeli zaburzycie złote proporcje komponentów kruchego placka, będziecie musieli ratować swój wypiek środkami spulchniającymi. Jakie są te właściwe proporcje? 

Zasada 3:2:1 oznacza, że na trzy miarki mąki, przypadają dwie porcje tłuszczu i jedna cukru. Wagowo znaczy to, że do 300 g mąki pszennej musicie dodać kostkę masła i osłodzić wszystko 100 g cukru pudru. Tak ustawione składniki podniosą ciasto bez proszku do pieczenia, a także nadadzą mu pożądaną konsystencję i lekko słodki smak. 

Ile jajek powinno się dodawać do kruchego ciasta? 

Jajka to ważny element kruchych wypieków. Część osób twierdzi, że można dodawać je w całości, druga grupa zaś, że tylko żółtka. Z doświadczenia wiemy, że bezpieczniej jest poprzestać jedynie na żółtkach. Białko, szczególnie w dużych ilościach, zmniejsza kruchość ciasta i sprawia, że jest ono twarde. 

To jednak nie koniec. Liczba żółtek również ma znaczenie. Zazwyczaj do placka dodaje się dwa. Jednak wielu cukierników zwiększa tę liczbę do 3 lub 4. Taki zabieg bez wątpienia wpływa na delikatność ciasta. 

Co można upiec przy użyciu kruchego ciasta? 

Kruche ciasto daje sporo możliwości. Można z jego pomocą upiec wspaniałe i smakowite ciasta, a także ciasteczka i rogaliki. Słodka odsłona nie jest jednak jedyną. Kruchy wypiek może być również bardzo wytrawny. Wszystko zależy od dodatków i przypraw. Zobaczcie, jakie pyszności możecie stworzyć z tym wspaniałym ciastem jako bazą: