Tomasz Strzelczyk oraz jego przepisy (w tym książki i filmy) są w Polsce coraz popularniejsze. Pomysły kucharza na pyszne dania są swojskie dla wszystkich Polaków, ale zaskakują szczegółami. Od czasu do czasu Pan Tomek zmienia 1 detal w recepturze lub sposób przygotowania. Ten 1 szczegół wystarczy, by smaczną potrawę zamienić w, jak mówi sam kucharz, „petardinię”. Często wystarczy po prostu dobrze znać produkty, których się używa, i wykorzystywać umiejętnie ich atuty. Ta zasada sprawdza się również w przypadku domowej tuszonki wieprzowej - konserwy do słoika, popularnej szczególnie na Wschodzie. Taka konserwa zastąpi często wątpliwej jakości gotowce ze sklepu. 

Tuszonka domowa wg receptury Tomka Strzelczyka 

Kucharz robi swoją tuszonkę tylko z 1 rodzaju mięsa wieprzowego. Dobre tuszonki domowej roboty mają odpowiednio grubą warstewkę tłuszczyku, który wita nas po otwarciu słoika. W środku powstaje też pyszna galaretka. Szynka wieprzowa na taką konserwę się nie nadaje - Tomasz ocenił ją jako zbyt suchą. Karkówka z kolei jest odpowiednio tłusta, ale zdecydowanie lepiej sprawdzi się w bardziej szlachetnej wersji niż w słoiku. 

Kucharz do przygotowania konserwy wybiera łopatkę wieprzową, która jest odpowiednio soczysta, ale jednocześnie średnio przerośnięta tłuszczem (w sam raz). Zawiera do 9% tłuszczu. Tyle, w dodatku z odpowiednimi przyprawami, wystarczy, by uzyskać treściwą konserwę z tłuszczykiem i galaretką. Zamiast świeżego czosnku użyjcie koniecznie suszonego, w płatkach. Tomasz wskazuje, że świeży, odstały czosnek w przetworach zzielenieje oraz zdominuje smak mięsa i pozostałych przypraw. Konserwa ze świeżym czosnkiem nie będzie smaczna.

Z przepisu poniżej wyjdzie wam kilka średnich słoików. Przygotujcie je sobie zawczasu - umyjcie, wyparzcie i wytrzyjcie do sucha ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką. 

Tuszonki domowej roboty Tomka Strzelczyka - przepis

Składniki:

  • 2 kg łopatki wieprzowej
  • 1 łyżka świeżo roztartego pieprzu
  • 2 płaskie łyżki soli (na 1 kg mięsa powinna przypadać 1 płaska łyżki soli)
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • 1 płaska łyżka mielonej kolendry
  • 1 łyżeczka suszonych płatków czosnku
  • kilka liści laurowych (po 1 na słoik)
  • kilka jagód jałowca (po 2 na słoik)

Sposób przygotowania:

  1. Pokrójcie mięso na mniejsze kawałki i przełóżcie do dużej miski. Posypcie je solą i dodajcie suszony czosnek w płatkach oraz resztę przypraw z wyjątkiem jałowca i liści laurowych. Wymieszajcie dokładnie mięso z przyprawami. 
  2. Na dno każdego słoika wrzućcie po 1 liściu laurowym i po 2 jagody jałowca.
  3. Przełóżcie mięso do słoików. U góry zostawcie kilka centymetrów wolnego miejsca na tłuszczyk i galaretkę, która powstanie naturalnie podczas dojrzewania przetworów. 
  4. Zakręćcie mocno słoiki. Przełóżcie je do garnka wyłożonego ściereczką i zalejcie wodą tak, by całkowicie przykryła słoiki. 
  5. Gotujcie na niewielkim ogniu przez 5 godzin. Po tym czasie wyłączcie gaz i odłóżcie garnek z konserwami na całą noc do całkowitego wystygnięcia (nie wyjmujcie tuszonek z garnka).

Źródło przepisu: Tomasz Strzelczyk ODDASZ FARTUCHA/YouTube.