Wśród innych słodkich wypieków w witrynce cukierni eklerki wyróżniają się grubą warstwą czekoladowej polewy, kremu (tu się go nie żałuje) i podłużnym kształtem. Wszyscy dobrze je znają, ale robi mało kto. Dziwne, ponieważ z tego samego rodzaju ciasta robi się zdecydowanie popularniejszą u nas karpatkę. Najczęściej można zjeść eklerki z budyniem, ale zdarzają się również inne wersje słodkiego nadzienia: bita śmietana, krem kawowy, kokosowy, różany, truskawkowy, bezowy, toffi, śmietankowy, waniliowy, pistacjowy, a nawet lawendowy.

Prawdziwe eklerki - skąd wzięły się te ciasteczka i jak je zrobić?

Pomysł na oryginalny słodki wypiek przypisuje się Francuzowi, Marie-Antoine Carême, który upiekł pierwszą eklerkę w XIX w. Mirosław Bańko, znany językoznawca przytacza na stronie internetowej słownika języka polskiego ciekawostkę, że w brytyjskich słownikach wyd. Chambers eklerkę definiuje się jako „ciastko o długim kształcie, ale krótkim życiu”. 

Eklerki (z jęz. fr. éclair, pol tłum. „błyskawica”), to podłużne ciastka z parzonego ciasta. Po upieczeniu wyciska się je przez rękaw cukierniczy, kroi wzdłuż na pół i nadziewa kremem budyniowym. Wiele osób do przygotowywania domowych eklerek zniechęca to, że robi się je z ciasta parzonego, które niektórym osobom się warzy. Eklerki bez pieczenia to sprytny sposób na ominięcie tego problemu i ryzyka.  

Jak zrobić eklerki z budyniem łatwiejsze niż zwykle?

Zamiast ciasta parzonego jak do karpatki, wykorzystajcie coś innego. Eklerki bez pieczenia zrobicie na krakersach (jak inne ciasta i ciastka z kremem na zimno) lub z pomocą podłużnych biszkoptów lady fingers. Kształtem przypominają one nieco ciasto na eklerki. Takie biszkopty wystarczy ułożyć ciasno na blaszce, przełożyć kremem, a następnie 2. warstwą biszkoptów i udekorować polewą. Deser ustabilizuje się i stężeje do końca w lodówce. 

Sprytne eklerki bez pieczenia - przepis

Składniki (na formę o wymiarach 30 x 20 cm):

  • 625 ml mleka
  • 6 łyżek cukru
  • 2 op. budyniu waniliowego
  • 500 g mascarpone prosto z lodówki
  • 350 g krakersów lub 3 duże opakowania podłużnych biszkoptów lady fingers

Składniki na polewę:

  • 80 ml śmietanki kremówki 30%
  • 100 g czekolady deserowej (50% kakao)

Sposób przygotowania:

  1. Pół szklanki mleka wymieszajcie z proszkami budyniowymi, by nie było grudek. W garnku zagotujcie resztę mleka. 
  2. Gdy mleko zacznie kipieć, dodajcie cukier, zmniejszcie nieco gaz i wymieszajcie. Do gotującego się mleka wlejcie rozpuszczony w mleku budyń i energicznie wymieszajcie rózgą lub trzepaczką. Gotujcie przez 1 minutę, mieszając, zdejmijcie z palnika i przełóżcie do miski. Przykryjcie kawałkiem folii spożywczej i całkowicie wystudźcie. Aby było szybciej, połóżcie budyń na parapecie przy uchylonym oknie, na balkonie lub w zlewie napełnionym zimną wodą. 
  3. W międzyczasie przygotujcie polewę: zagotujcie śmietankę, zestawcie z ognia, wkruszcie drobno posiekaną czekoladę i mieszajcie do rozpuszczenia. Odstawcie do przestudzenia na ok. kwadrans. 
  4. Gdy budyń i polewa stygną, przełóżcie zimny serek mascarpone do miksera i ubijajcie, aż podwoi objętość (przez ok. 2 minuty). Następnie dodajcie do serka wystudzony budyń i zmiksujcie na gładki krem. 
  5. Wyłóżcie dno formy warstwą krakersów lub podłużnymi biszkoptami. Ułóżcie je ściśle obok siebie. Wyłóżcie na nie połowę kremu i przełóżcie 2. warstwą krakersów. Polejcie tężejącą czekoladą i wstawcie do lodówki na ok. 2 godziny, by całość się ustabilizowała. 
  6. Eklerki możecie podawać krojąc po linii, jaką wyznaczają biszkopty (dzięki temu każdy otrzyma podwójną eklerkę) lub wg uznania. 

Źródło przepisu: KwestiaSmaku.com