Nie każdy przywiązuje wagę do tego, jak powinno się układać produkty w lodówce, tymczasem ma to ogromne znaczenie. Odpowiednie rozmieszczenie produktów nie tylko wydłuży ich przydatność do spożycia, ale także sprawi, że zachowają one pełnię smaku i wszystkie cenne wartości odżywcze. 

Jak prawidłowo ustawić lodówkę? 

Jaka powinna być temperatura w lodówce? Nie może być to mniej niż 0 stopni, gdyż wtedy żywność zacznie zamarzać. Nie zaleca się też podkręcania jej do wartości wyższych niż 5 stopni, gdyż powyżej tej temperatury zaczynają mnożyć się bakterie. Optymalne ustawienie, które sprawdzi się w większości urządzeń chłodzących, to 2-3 stopnie.

Musimy jednak pamiętać, że ustawiona temperatura nie jest jednakowa w każdym miejscu urządzenia. W którym miejscu w lodówce jest najchłodniej? Zgodnie z prawami fizyki, najniższa temperatura utrzymuje się na dolnych półkach, a im wyżej, tym bardziej wartość ta rośnie. Najwyższe wartości zaobserwujemy natomiast na półkach drzwi lodówki, gdyż przez ciągłe otwieranie, dostaje się tam dużo ciepłego powietrza, w związku z czym temperatura potrafi sięgać w tym miejscu nawet kilkunastu stopni. Z tego względu, różne poziomy półek naszego urządzenia są odpowiednia dla konkretnych produktów. 

Górna półka

Co trzymać na najwyższej półce w lodówce? Jest tu stosunkowo wysoka temperatura (około 8 stopni), w której rozwijają się dobroczynne bakterie, dlatego zaleca się wkładać tu wszelkiego rodzaju produkty mleczne, takie jak kefir, maślanka, jogurt czy śmietana. To miejsce będzie również na odpowiednie do przechowywania ciast. 

Środkowa półka

Środkowy poziom to miejsce, gdzie panuje temperatura około 4-7°C, która sprzyja przechowywaniu jedzenia o stosunkowo krótkiej trwałości. Należy układać tu wszelkiego rodzaju wędliny i sery, a także resztki zup i domowych dań. Musimy jednak pamiętać, aby wszystkie te produkty szczelnie przykryć przed wstawieniem ich do lodówki. 

Dolna półka

To właśnie tu jest najchłodniej, dlatego jest to idealne miejsce na świeże mięso lub ryby. Na dolnej półce panuje temperatura około 2 stopni, która zapobiega rozwijaniu się drobnoustrojów, więc świeże produkty będą tu bezpieczne. Po przyniesieniu ich ze sklepu, warto od razu przełożyć je z fabrycznych opakowań do zamykanych pojemników. Przechowywanie żywności w lodówce w pojemnikach nie tylko chroni ją przed bakteriami, ale także izoluje poszczególne produkty czy dania od przenikających się zapachów.

Szuflada

Dolna szuflada to miejsce o największej wilgotności, dlatego warto wkładać tu owoce, warzywa i zioła. Aby wydłużyć ich świeżość, najlepiej nie myć ich przed włożeniem do lodówki i zrobić to tuż przed spożyciem. Dobrym pomysłem jest także wyłożenie dna szuflady ręcznikiem papierowym, który wchłonie nadmiar wody. 

Półki na drzwiach

Tu panuje najwyższa temperatura w całej lodówce, więc powinniśmy układać tu te produkty, które nie wymagają mocnego chłodzenia i nie psują się zbyt szybko. Na półkach umieszczonych w drzwiach najlepiej przechowywać jajka, oleje, soki w butelkach lub kartonach, sosy i przetwory.

Wystarczy, że będziecie się trzymać kilku prostych zasad, a produkty zachowają świeżość znacznie dłużej.