Piknik — świetny sposób na spędzanie czasu i odpoczynek

Wspólne pikniki z przyjaciółmi lub rodziną stają się coraz bardziej popularną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zadbane miejskie parki czy podmiejskie polany i lasy lub nawet plaża nad jeziorem czy morzem zachęcają, by kultywować znaną od dawnych czasów tradycję jedzenia na świeżym powietrzu i celebrowania wspólnego czasu.

Piknik, choć pozornie kojarzy się większości osób z rozłożeniem koca pod drzewem i przekąszeniem kanapki zrobionej w domu, nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcemy zorganizować sobie czas na cały dzień, warto dokładnie przemyśleć co ze sobą zabrać, by spotkanie zachwyciło zaproszonych i jak się do pikniku dobrze przygotować.

Pierwsza, najważniejsza rzecz, to sprawdzenie prognozy pogody. Spontaniczny wypad za miasto może skończyć się zmoczeniem przez wiosenny deszcz, jeśli wcześniej nie sprawdzimy, jaka aura przewidywana jest na ten dzień. Choć słońce świeci jeszcze dość niepozornie,  podczas takiego siedzenia jesteśmy wystawieni na  długą ekspozycję, dlatego niezbędny jest krem lub olejek do opalania.

Jak wybrać miejsce na piknik?

Kolejna ważna kwestia to wybór miejsca. Lepiej, żeby miejsce, w którym chcemy urządzić nasz piknik, było niezbyt daleko od domu lub przynajmniej niezbyt daleko od cywilizacji, zawsze przecież może zdarzyć się, że zapomnimy zabrać czegoś, co będzie nam niezbędne podczas pikniku. Warto mieć więc pod ręką mały sklep, w którym będziemy mogli się zaopatrzyć w niezbędne produkty.

Wybór miejsca zależy też od tego, czy na piknik wybieramy się rowerami, pieszo czy jednak wsiadamy w samochód. W przypadku tej trzeciej możliwości możemy wybrać się poza miasto, rower i piesza wycieczka wiąże się raczej z piknikiem w pobliskim parku czy na łące. Jeśli znajomi czy rodzina mieszkają w bloku, a my dysponujemy ogrodem, piknik możemy urządzić nawet tam, dzięki czemu będziemy cieszyć się ciszą i spokojem.

Zobacz również: Piknikowe menu

Dobrym pomysłem jest pójść wcześniej w miejsce, które wybraliśmy, aby sprawdzić jak jest nasłonecznione, czy znajdziemy tam choć odrobinę cienia i czy nie będziemy mieli tam zbyt wielu „sąsiadów”, który również tego dnia postanowią wybrać się na wycieczkę. Lepiej też sprawdzić, czy nie natrafimy na przykład na mrowisko, bowiem mrówki i inne owady mogą skutecznie popsuć naszą zabawę. Lepiej zaopatrzyć się w środek przeciw komarom i oczywiście krem do opalania.

Co warto wziąć na piknik?

Na pikniku musimy mieć na czym siedzieć, najważniejsze więc, by zaopatrzyć się w koc. Najlepiej by był on duży, by wszyscy goście mogli swobodnie siedzieć lub nawet leżeć. Koc powinien być też gruby, dzięki temu długie siedzenie nie zmęczy nas, nie odczujemy też ewentualnych kamyków czy nierówności. W przypadku, kiedy dysponujemy wolnym miejscem w koszu czy bagażniku samochodu i szykujemy się na dłuższy wypoczynek, idealnym pomysłem jest zapakowanie kilku poduszek.

Jeśli mamy taką możliwość, warto też wziąć kilka dodatkowych koców, na wypadek gdyby nasz piknik przeciągnął. Wieczory bywają chłodne, dlatego dodatkowy koc do okrycia się z pewnością się przyda.

Wśród przekąsek, które planujemy zabrać ze sobą na piknik, mogą się znaleźć różne kanapki, tartaletki, rozmaite rodzaje serów i szynki, bagietki. Owoce również są nieodłączną częścią posiłku na świeżym powietrzu: spakuj ze sobą umyte truskawki, winogrona, brzoskwinie, jabłka, morele i mały nożyk do krojenia. Świetnym pomysłem jest zabranie ze sobą suchych gotowych przekąsek: wafli, ciastek, suszonych owoców. Naturalne chipsy owocowe zasmakują dzieciom i będą idealnym zamiennikiem niezdrowych chipsów słonych.        

Trudno wyobrazić sobie piknik bez kosza, do którego zapakujemy przygotowane przez nas przekąski. Ważne, by był on odpowiednio duży i stabilny. W sklepach można kupić specjalne kosze piknikowe wraz z wyposażeniem – naczyniami, sztućcami, a nawet komorą termiczną. Taki kosz zagwarantuje, że nasze jedzenie dotrze na piknik „w całości” i nie uszkodzi się podczas podróży. Jeśli nie organizujemy pikników zbyt często nie warto go kupować, wtedy wybierzmy wiklinowy, duży kosz. Przyda nam się również torba termiczna, do której schowamy schłodzone napoje lub przenośna lodówka o której trzeba pamiętać, gdy przygotujmy potrawy, które szybko mogą się zepsuć w ciepłym otoczeniu.

Dużo też zależy od tego, jak daleko się wybieramy i jakim środkiem transportu. Samochodowy bagażnik zmieści dużo więcej niż przyczepione do rowerów kosze czy sakwy.

Przeczytajcie inne artykuły o pikniku:

akcesoria niezbędne na pikniku

piknikowe menu

słodycze na piknik

piknik z dziećmi

organizacja pikniku