Wybór zastawy wcale nie jest taki prosty. A to dlatego, że zbyt lekkie, na przykład papierowe talerze mogą zostać porwane przez wiatr. Z drugiej strony mają one tę zaletę, że są jednorazowe i jeśli taki talerz nam się zabrudzi, możemy go wyrzucić i wziąć kolejny. Papierowe talerze są też wdzięczne, można je kupić w wielu pięknych kolorach i wzorach, co zdecydowanie urozmaici cały piknik.

Jeśli jednak wybieramy bardziej „bezpieczne” talerze, warto wybrać te plastikowe, które są znacznie lżejsze od typowych szklanych, a jednak stabilniejsze od papierowych. To ważne, w szczególności, jeśli wybieramy się na piknik pieszo.

Jeśli mamy możliwość, bo piknik organizujemy blisko domu lub wybieramy się na niego samochodem, warto jednak zabrać typowe, szklane talerze i szklanki. Dzięki temu nasz piknik będzie bardziej uroczysty. Nie należy jednak brać najlepszej zastawy, a raczej naczynia, których używamy na co dzień, na pikniku bowiem łatwo mogą się one stłuc czy wyszczerbić.

Sztućce jednak lepiej zabrać z domu, bowiem plastikowe mogą się połamać, poza tym są dość niewygodne w użyciu, często wyginają się. Najlepiej jednak przygotować takie przekąski, do których jedzenia sztućce nie będą nam potrzebne.

Jeśli chodzi o szklanki, to w sklepach coraz częściej pojawiają się kolorowe szklanki czy kieliszki, które do złudzenia przypominają ich szklane odpowiedniki. Zaletą jednak tych pierwszych jest to, że są dużo lżejsze. Idealnie więc sprawdzą się na pikniku.

 

Przekąski, które przygotujemy najlepiej przechowywać w plastikowych pojemnikach z pokrywkami, dzięki czemu jedzenie będzie zabezpieczone nie tylko podczas jego transportu, ale również już wtedy, gdy będziemy wylegiwać się na kocyku. Taki pojemnik zawsze można szybko otworzyć, wyjąć z niego to, co chcemy zjeść i ponownie zamknąć, co uniemożliwi kontakt jedzenia z owadami.

Przyda nam się również termos, do którego wlejemy kawę czy herbatę, którą z przyjemnością będzie można sączyć na świeżym powietrzu. W ciepły dzień świetnie sprawdzi się lodówka termiczna, w której przechowywać można napoje, a po wyjęciu cieszyć się ich orzeźwiającą mocą. Jeśli planujemy zabrać lekki wino nie można zapomnieć o korkociągu.

Niezbędny okaże się też ręcznik papierowy, którym usuniemy resztki jedzenia z talerzy oraz wytrzemy rozlany napój. Warto też pamiętać o specjalnych wilgotnych chusteczkach lub żelu antybakteryjnym, które posłużą do odświeżenia dłoni przed i po posiłku.

Niemiłych niespodzianek unikniemy, jeśli zaopatrzymy się w specjalne świece odstraszające komary i owady.