Do wysiewu ziół nada się wiele naczyń – plastikowe pudełka, puszki, wiklinowe koszyki czy doniczki. Nie muszą być to pojemniki bardzo duże, bowiem gdy rośliny zaczną kiełkować i tak trzeba będzie je przesadzić do docelowych doniczek.

 

Na dnie naczynia, którego dno trzeba wcześniej podziurkować, by był odpływ nadmiaru wody, powinna znaleźć się warstwa drenażu - około 2-3 cm np. kamyków, piasku lub żwiru. Na tę warstwę należy wysypać ziemię - może to być ziemia kompostowa z dodatkiem torfu i piasku albo inspektowa (rodzaj bardzo żyznej i próchniczej ziemi). Ziemi nie należy jednak sypać, by wypełnić całą doniczkę, powinna sięgać 1 cm poniżej krawędzi naczynia.

Do tak przygotowanego naczynia sieje się nasiona lub sadzi się sadzonki. Można się zastanawiać, jak sadzić zioła na balkonie? Gdy rośliny urosną należy je przesadzić do większych doniczek. Dzięki czemu będą one lepiej rosły. Jeśli mamy sporą doniczkę, możemy do niej wysiać kilka rodzajów ziół, dobierając je w kompozycje artystyczne pod względem kształtu czy koloru liści lub według zasady podobnego ich  wykorzystania. Jeżeli zależy nam na posiadaniu w krótkim czasie balkonowego ogródka, warto sięgnąć po nasiona bazylii, kolendry i mięty. Jeszcze szybciej urośnie szczypiorek, gdy posiadamy w domu główkę cebuli lub czosnku. W sklepach ogrodniczych można kupić też już wyrośnięte krzaczki, te wystarczy po prostu wsadzić do ładnej doniczki i dbać jak o te z nasion czy sadzonek.

Jeśli mamy mały ogródek i chcemy wsadzić zioła do gruntu, przygotowanie gleby pod ogródek ziołowy należy rozpocząć jesienią, w roku poprzedzającym uprawę. Ziemię przekopujemy na głębokość około 25 cm i pozostawiamy w tzw. ostrej skibie (w dużych, nierozkruszonych bryłach). Dzięki temu ziemia zmagazynuje większe ilości wody, zginą również niektóre szkodniki. Kiedy nadejdzie wiosna, powierzchnię gleby spulchniamy i wyrównujemy, wytyczamy też miejsca pod poszczególne gatunki ziół.

W pierwszym etapie zioła należy często podlewać, a kiedy podrosną, wystarczy podlewanie dwa, trzy razy na tydzień. Zioła należy podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Jeśli podlejemy je w południe, przy ostrym słońcu, możemy niechcący poparzyć ich liście. Ziół nie podlewamy często, lepiej zrobić to rzadko i „przelać” niż podlewać często, bo nawet jeśli nalejemy jej zbyt wiele, woda zdąży wyparować w ciągu dnia.  Warto jednak pamiętać, że zioła nie lubią nadmiaru wody, bo utrudnia ona dostęp powietrza do korzeni i sprzyja powstawaniu grzybów, dlatego nie wolno przesadzić. Ważne jest również, aby przed kolejną porcją wody gleba wyschła.

Rośliny w doniczkach są bardziej wrażliwe i wymagające  niż te posadzone w gruncie. Ziemia w doniczkach na balkonie czy parapecie wysycha szybciej, dlatego wilgotność, szczególnie w okresie letnim, trzeba sprawdzać codziennie. Warto też pamiętać, że rośliny o dużych liściach potrzebują więcej wody.

Zobacz też:

Spis tematów o uprawie ziół