Makaron tripoline al ragù z wołowiną

0 (0 ocen)

Ragû to najprawdopodobniej najbardziej znany włoski sos, nazywany również sosem bolońskim. Jego tradycja sięga średniowiecza. Tak więc dziś klasycznie, prosto i po włosku.

Składniki:

  • 300 g mielonej wołowiny
    25 g włoskiej pancetty lub boczku
    250 g makaronu tripoline *
    1/2 szklanki czerwonego wina
    1 szklanka bulionu wołowego
    1 papryczka chili **
    2 łodygi selera naciowego
    1 puszka pomidorów pelati
    1 duża cebula
    1 marchew
    3 ząbki czosnku
    1 łyżeczka oregano
    1/2 łyżeczki rozmarynu
    1/2 łyżeczki tymianku
    2 łyżki koncentratu pomidorowego
    szczypta cukru
    2 łyżki oliwy z oliwek
    pieprz czarny
    sól
    Dodatkowo:
    3 łyżki parmezanu
    2 łyżki natki pietruszki
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Dania z makaronem

Makaron tripoline al ragù z wołowiną - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Pancettę lub boczek kroimy w drobną kostkę. Marchew, cebulę i czosnek obieramy. Marchew i selera kroimy w drobna kostkę, a pozostałe warzywa drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy pancettę i krótko smażymy. Dodajemy posiekane warzywa, mieszamy i podsmażamy chwilę. Następnie dodajemy mięso i smażymy do momentu, aż mięso zmieni kolor. Całość podlewamy winem. Gotujemy około 5 minut. Dodajemy pomidory, oregano, tymianek, rozmaryn, cukier i bulion. Mieszamy i gotujemy na małym ogniu przynajmniej 60 minut. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą.
    Makaron gotujemy al dente i odcedzamy nie przelewając go zimną wodą, ponieważ makaron nie połączy nam się z sosem. Makaron przekładamy do sosu i mieszamy, aż sos dokładnie pokryje cały makaron. Przed podaniem posypujemy parmezanem i świeżo posiekaną natką pietruszki.
    * można użyć makaronu: tagliatelle, pappardelle lub innego szerokiego makaronu, który dobrze zmiesza się z sosem i uniesie jego ciężar
    ** opcjonalnie ( my lubimy na ostro)

Porady

Moje rady: – danie świetnie uzupełni pochodzące z tego regionu wino Lambrusco. Oryginalna jego wersja rzadko dociera do zagranicznych odbiorców. Większość eksportowanego Lambrusco to jego odmiana amabile, czyli półsłodka. Tymczasem w tym regionie zdecydowanie przeważa wersja całkowicie wytrawna. Można zastąpić włoskim winem Lena di Mezzo lub Feudo Arancio – składniki powinny być jak najlepszej jakości. Zadbajmy o dobry kawałek świeżego mięsa i zmielmy go samodzielnie w domu. Wino również nie może być z pierwszej lepszej sklepowej półki. Złe połączenie zaburzy smak dania. Dobry makaron, ugotowany koniecznie al dente. No i parmezan – tego wspaniałego sera nie zastąpi zwykły, polski ser.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Makaron Mięso Wołowina

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować