Szagówki - poznańskie kopytka

4.24 (238 ocen)

  • 30 min

Szagówki to specjał, który doskonale pasuje do obiadu – mogą być samodzielnym daniem, ale świetnie sprawdzą się też jako dodatek do gulaszu czy pieczeni. Szagówki to kopytka z gotowanych ziemniaków, które są miękkie, delikatne i bardzo smaczne. Do zrobienia w kilka chwil! Sprawdź przepis na szagówki!

  • 30 min

Składniki:

  • 60 dkg ziemniaków,
    30 dkg mąki (tyle aby ciasto się nie kleiło),
    1 łyżeczka soli,
    1 jajko,
    1 cebula,
    20 dkg boczku,
    tłuszcz do podsmażenia
Wystaw ocenę:

4.24 (238 ocen)

Zobacz również:

Dania główne Jajko

Szagówki - poznańskie kopytka - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Ziemniaki ugotować, wysypać z garnka (ziemniaki nie mogą być zbyt wodniste ani kleiste). Letnie ziemniaki przeciskamy przez praskę, a gdy wystygną zarabiamy z resztą składników dodajemy jajko, mąkę, sól (im krócej wyrabiamy tym są lepsze).Jeśli jeszcze są lepiące to podsypać jeszcze mąką (ciasto musi być gładkie).
  • 2. Uformować wałki i pokroić na szagę czyli na ukos.
    W garnku zagotować wodę i osolić wrzucić szagówki do gotującej wody od wypłynięcia na górę, gotować przez 2-3 minuty. Ugotowane przełożyć od razu na talerz, polać podsmażoną cebulką z boczkiem.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Jajka Mąka Ziemniaki

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Szagówki – przepis

Szagówki to poznańskie kopytka. Ich nazwa pochodzi od sposobu pokrojenia, na ukos, czyli na szagę. Dzięki temu kopytka mają kształt małych rombów. Szagówki to bardzo dobry pomysł na wykorzystanie ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia. To właśnie takie ziemniaki najlepiej nadają się na kluski, a przy tym nic się nie marnuje. Ziemniaki koniecznie przeciśnijcie przez praskę do ziemniaków. Może wydawać się niepotrzebnym gadżetem, ale dokładnie rozdrabnia ugotowane ziemniaki i sprawia, że w szagówkach nie ma twardszych kawałków. 

Jakie ziemniaki do kopytek wybrać? To nie bez znaczenia! Ziemniaki dzielą się na trzy podstawowe typy – A, B i C. Typ A to typ sałatkowy. Ugotowany ziemniak typu A po ugotowaniu nadal ma zwarty miąższ, dobrze się kroi, więc świetnie nadaje się na przykład na sałatki. Typ B to ziemniaki najczęściej spotykane w naszych kuchniach, ponieważ są ogólnoużytkowe i uniwersalne. Po ugotowaniu miąższ delikatnie się rozpada, więc ziemniaki tego typu nadadzą się zarówno na puree, jak i na kluski, takie jak właśnie szagówki. Typ C to typ mączysty, czyli ziemniaki o największej zawartości skrobi ziemniaczanej. Nadają się najlepiej na aksamitne puree, ale do klusek też będą świetne. Warto zwracać uwagę, jaki typ ziemniaka do jakiego dania wybieramy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze potrawy będą jeszcze lepsze.

Szagówki z ziemniaków – przepis

Bardzo ważne jest to, że szagówki trzeba ugotować od razu po przygotowaniu ciasta. Ciasto na szagówki nie może leżeć, nie można też przechowywać go w lodówce. Ciasto na te kluski powinno być zwarte i elastyczne, ale jednocześnie dość miękkie. Uważajcie, żeby nie dodać do niego zbyt wiele mąki, bo kopytka będą zbyt twarde, a cały ich sekret polega na tym, że są delikatne i rozpływają się w ustach.

To właśnie dlatego powinniśmy gotować kluseczki krótko. Wystarczy chwila nieuwagi i mogą się rozgotować. Szagówki należą do klasyków kuchni regionalnych. Zresztą kuchnia polska obfituje w różnego rodzaju kluski – mamy kartacze, pyzy czy właśnie kopytka, a to dopiero początek! Ilość regionalnych wariantów naprawdę może zaskoczyć i robi wrażenie. Sprawdźcie w swojej okolicy – może też słynie z jakiegoś rodzaju klusek?

Jak zrobić szagówki?

Przepis na szagówki jest prosty. Sprawdzoną przez nasz babcie i mamy metodą jest odmierzanie proporcji ziemniaków do mąki przez przełożenie masy ziemniaczanej do miski i usunięcie jednej czwartej masy. Następnie w puste miejsce wsypujemy mąkę. Całość zagniatamy, razem z odłożoną masą ziemniaczaną. To sposób, który zawsze się sprawdza, a jest pomocny zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy pod ręką miarki kuchennej. Kluski szagówki poznańskie możemy podawać na różne sposoby. W naszym przepisie używamy podsmażonej cebuli i boczku, niektórzy do tego zestawu dorzucają jeszcze rozdrobniony biały ser. Szagówki są również pyszne z gulaszem, roladkami czy pieczenią w sosie. Można też podać je z przyrumienioną na maśle bułką tartą lub po prostu podsmażyć na maśle. Wiele osób dodaje do nich wtedy niewielką ilość cukru i cynamonu.

Szagówki możemy też zamrozić – kluski porcjujemy i wkładamy do foliowych woreczków, a następnie umieszczamy w zamrażarce. Mogą być zamrożone nawet kilka miesięcy. Szagówki to ciekawa alternatywa dla ziemniaków i bardzo smaczne danie mączne. 
 

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

4.99 (201 ocen)

Opublikowany w Magazynie
s

4.99 (201 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Bułeczki poznańskie

sylwin03 Wypróbujcie, warto 6 godz.

To może cię zainteresować