Jak zrobić gulasz? - odmiany gulaszu

Gulasz (węg. pörkölt) to węgierska potrawa z mięsa bez kości, papryki i niektórych warzyw (bez ziemniaków!). Odmiany gulaszu różnią się jedynie rodzajem mięsa, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i ulubionego smaku. Najczęściej wybiera się wołowinę, jagnięcinę, kurczaka i wieprzowinę, ale flaki i wątroba również mogą być używane do przyrządzania gulaszu. Pörkölt z flaków ma unikalny smak i bardzo różni się od innych jego rodzajów, często jest dość ostry.

Nie należy mylić gulaszu z sosem lub zupą z mięsa lub papryki, gdyż są to jedynie dania pokrewne np.: zupa gulaszowa, paprykarz, ragoût.

Jak zrobić gulasz? - Historia

Gulasz pierwotnie był daniem przyrządzanym przez pasterzy. Dopiero na przestrzeni lat zdobyło miano dania narodowego Węgier. Początkowo pasterzy smażyli kawałki mięsa z cebulą na słoninie, lecz kiedy do Europy ‘przybyła’ papryka stała się ważnym składnikiem węgierskiego gulaszu i jest nim do dnia dzisiejszego. Pörkölt jeszcze przez długie lata uznawany był jako danie pasterskie, nie nadające się do menu wyższych sfer. Jednak z czasem wypierał inne potrawy i stał się tą najpopularniejszą i najpowszechniejszą, bez względy na grupę społeczną.

 

Jak zrobić gulasz? - Przydatne wskazówki:

  1. Papryka w proszku ma w przygotowaniu gulaszu bardzo ważną funkcję. Bowiem nadaje mu ostrości i specyficznego smaku.
  2. Prostym węgierskim trikiem na wyśmienity gulasz jest smażenie cebuli na smalcu lub oleju przed dodaniem innych składników. Następnie należy dodać paprykę w proszku, mięso i dopiero zacząć dusić całość. W ten sposób soki są przetrzymywane wewnątrz. Dodaje się także wodę, mniej więcej tyle samo co mięsa.
  3. Gulasz powinien być gotowany bardzo powoli.
  4. Mąka nie powinna być używana do zagęszczania węgierskiego pörkölt!
  5. Na Węgrzech gulasz podaje się z makaronem lub ziemniakami.
  6. Podawany jest jako drugie danie, zazwyczaj w płytkim talerzu.

Sprawdź też przepis - zupa gulaszowa