Rogale Świętomarcińskie - wg oryginalnego przepisu

4.49 (163 ocen)

  • 1 godz. 30 min
  • Dla 10 osób
  • Średni

Rogale świętomarcińskie wyszły obłędne! Smak po prostu powala. Jeśli nigdy nie byliście w Poznaniu i nie mieliście okazji by ich spróbować, upieczcie je w domu, według tego przepisu, nie zawiedziecie się :)

  • 1 godz. 30 min
  • Dla 10 osób
  • Średni

Składniki:

  • Składniki na ciasto półfrancuskie :

    1 kg przesianej mąki

    400 ml ciepłego mleka

    20 g świeżych drożdży

    2 jajka + 1 żółtko

    120g cukru

    ½ łyżeczki soli

    120 g masła

    dodatkowo 300 g zmrożonego masła do wałkowania



    

    Nadzienie z białego maku:
    500 g białego maku

    250 g cukru
    250g miodu
    100g migdałów
    85 g rodzynek
    2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
    300 g biszkoptów, pokruszonych na okruszki
    85 g masła
    4 – 5 jaj
    
    Lukier:
    200 g cukru pudru
    kilka łyżek gorącej wody
    100 g zblanszowanych, posiekanych migdałów do posypania rogali
Wystaw ocenę:

4.49 (163 ocen)

Zobacz również:

Rogal Rogale Desery

Rogale świętomarcińskie - wg oryginalnego przepisu - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Nadzienie najlepiej przygotować dzień wcześniej. Mak wypłukać, przełożyć do garnka, zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu ok. 30 minut. Po ugotowaniu dokładnie odsączyć na gęstym sicie. Zmielić trzykrotnie w maszynce do mięsa, używając najmniejszych oczek.
    Migdały zalać wrzątkiem, odstawić na 20 minut, obrać ze skóry i zmielić. Rodzynki zalać gorącą wodą, pozostawić na 15 minut, odsączyć, drobno posiekać.
  • 2. W garnku stopić masło dodać miód i cukier, gotować aż cukier całkowicie się rozpuści. Dodać rodzynki, migdały, skórkę pomarańczową. Podgrzewać chwilę na małym ogniu, aby bakalie nasączyły się syropem. Dosypać zmielony mak i smażyć, często mieszając przez ok. 5 – 10 minut. Masę makową wystudzić, dodać okruchy biszkoptowe i kolejno jaja. Masę cały czas ucierać, kolejne jajka dodawać, kiedy poprzednie zostanie wmieszane. Masa powinna być dość zwarta, ale plastyczna. Jeśli masa robi się rzadka nie dodawać kolejnego jajka .
  • 3. Ciasto drożdżowe :
    300 g masła mocno schłodzić w zamrażarce.
    Pozostałe składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej.
    Mleko lekko podgrzać (ma być ciepłe ale nie gorące). Przygotować rozczyn: w misce rozetrzeć drożdże z 2 łyżkami cukru, 3 łyżkami mąki i 100 ml ciepłego mleka. Wymieszać, przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 20 minut do wyrośnięcia.
  • 4. Masło stopić w na małym ogniu.
    Jajka ubić z cukrem i z cukrem waniliowym na puszystą, gęstą masę.
    Mąkę przesiać, wsypać do dużej miski, dodać rozczyn, ubite z cukrem jajka, mleko, sól. Ugniatać ciasto, pod koniec partiami dodawać roztopione masło (każdą kolejna porcję, kiedy pierwsza zostanie dobrze wchłonięta. Ciasto wyłożyć na stolnicę i zagnieść, powinno być elastyczne i nie kleić się do rąk. Włożyć do miski, przykryć lnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia (trwa to ok. 30 – 45 minut).
  • ciasto 5. Zmrożone masło zetrzeć na tarce na dużych oczka i odstawić do lodówki.
    Po wyrośnięciu ciasto drożdżowe ubić pięścią (aby je odgazować), zagnieść i rozwałkować na prostokąt. Zimne masło wyłożyć na ⅔ prostokąta (⅓ ma zostać pusta), pozostawić 1 cm margines. Ciasto złożyć do środka na 3, zaczynając od „pustej”, nie przykrytej masłem części, następnie złożyć do środka część wyłożoną masłem. W ten sposób powstają 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła. Docisnąć i skleić boki, rozwałkować ponownie na kształt prostokąta. Jeszcze raz złożyć do środka na 3 (jak poprzednio) po czym ciasto włożyć do lodówki na 30 -45 minut. Wałkowanie i składanie powtórzyć jeszcze dwukrotnie, za każdym razem chłodząc ciasto w lodówce. W ten sposób powstaje 81 warstwowe ciasto.
  • ciasto 6. Tak przygotowane ciasto gotowe jest do dalszej obróbki. Najlepiej jednak zostawić je w lodówce na 5 godzin, a najlepiej na całą noc (można więc je przygotować dzień przed pieczeniem).
    Ciasto drożdżowe rozwałkować na prostokąt o grubości ½ cm, wycinać z niego naprzemiennie wydłużone trójkąty. Na każdy trójkąt nałożyć, najlepiej rękawem cukierniczym, nadzienie z białego maku. Podstawę trójkąta zawinąć na ok. 3 cm, przeciąć na środku, lekko rozłożyć aby powstały nóżki ( różki:) ) i zwinąć rogala.
  • rogale 7. Rogale przełożyć na blachy wyściełane papierem do pieczenia, odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180˚C. Wyrośnięte rogale piec 25 – 30 minut do zrumienienia. Wyjąć na druciana kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem oraz posypać posiekanymi migdałami .
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Migdały Miód

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Z podanych składników zrobiłam 23 szt. rogali , każdy z nich ważył ok. 200g 

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podwieczorek

Podobne przepisy

To może cię zainteresować