Pszenno- żytni chleb na serwatce z surowymi ziemniakami

4.5 (161 ocen)

Pyszny chlebek na serwatce ze smakowitą skórką.

Składniki:

  • Rozczyn:
    30 g świeżych drożdży
    5 łyżek letniej serwatki pozostałej po domowym twarogu
    1/2 łyżeczki cukru
    40 g mąki pszennej

    Ciasto:
    200 g mąki pszennej typ 650+ mąka do podsypywania ciasta
    200 g mąki żytniej typ 720
    cały powyższy rozczyn
    200 ml letniej serwatki
    1 łyżka soku z cytryny
    1 łyżka octu
    1 łyżeczka cukru
    1,5 łyżeczki soli
    1 łyżka przyprawy do chleba staropolskiego (można zastąpić mieszanką czarnuszki i majeranku)
    2 łyżki oliwy z oliwek
    100 g obranych i startych na tarce ziemniaków
Wystaw ocenę:

4.5 (161 ocen)

Zobacz również:

Pieczywo Chleb

Pszenno- żytni chleb na serwatce z surowymi ziemniakami - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Rozczyn: Drożdże wkruszyć do miski, zalać ciepłą serwatką, dodać 1/2 łyżeczki cukru oraz 40 g mąki pszennej. Całość dobrze wymieszać do rozpuszczenia się drożdży i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut.
  • 2. Ciasto: Obydwie mąki wsypać do dużej miski. Dodać cały wyrośnięty rozczyn, wlać serwatkę, sok z cytryny, ocet, wsypać cukier, sól, przyprawę do chleba oraz oliwę. Całość wyrabiać mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego (ok. 10 minut), dodając po koniec starte na drobnych oczkach ziemniaki. Zalecam wyrabianie ciasta mikserem, gdyż jest bardzo klejące i nie dałoby się zagnieść go rękami bez dodatkowej mąki.




    Ciasto pozostawić w misce, przykryć ściereczką i pozostawić na kuchennym blacie w temperaturze pokojowej na 10-12 godzin. W połowie tego czasu odgazować ciasto oprószoną w mące dłonią, dzięki temu chlebek będzie bardziej puszysty. Ciasto powinno podwoić, a nawet potroić swoją objętość.
  • 3. Po tym czasie ponownie odgazować ciasto uderzając w nie pięścią. Kuchenny blat obficie wysypać mąką pszenną i przełożyć na nie ciasto. Oprószając mąką zarówno dłonie, jak i blat uformować z ciasta owalny bochenek. Ciasto będzie się kleić- nie żałujcie mąki :)

    Gdy już chlebek jest uformowany, polecam obtoczyć go w mące, która sprawi, że będzie miał taką piękną skórkę jak na zdjęciach.

    Chleb przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawić przykryty ściereczką do napuszenia. Potrwa to mniej więcej 1,5 godziny.
  • 4. Pod koniec tego czasu rozgrzać piekarnik do 240 st.C. Bochenek wstawić do piekarnika. Piec przez 20 minut na górnej półce piekarnika, następnie zmniejszyć temperaturę do 220 st.C i piec na środkowej półce piekarnika jeszcze przez ok. 15-20 minut, aż chlebek nabierze pięknego kolorku, a uderzony od spodu wyda głuchy odgłos. Polecam piec w parze wodnej (wystarczy naczynie z wodą umieścić na dole w piekarniku. Powstała para spowoduję, że skórka chleba będzie niezwykle chrupiąca).




    Upieczony chleb wyjąć i pozostawić do przestudzenia na kratce. Smacznego!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Sery

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować