Fale Dunaju - ciasto z malinami

4.62 (214 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Fale Dunaju to znane, bardzo popularne ciasto dwukolorowe z kremem i polewą czekoladową. Moje Fale Dunaju były z malinami. To delikatny i elegancki deser, który można podać zarówno na eleganckie przyjęcie, jak i na co dzień. Cała rodzina będzie zachwycona. Polecam!

Składniki:

  • Ciasto:
    5 jajek
    szczypta soli
    1 szkl cukru
    1 szkl oleju
    1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
    1 szkl mleka+ 1 łyżka
    3 szkl mąki pszennej
    3 łyżeczki proszku do pieczenia
    2 łyżki kakao
    ok. 400 g malin

    Krem budyniowy:
    400 ml mleka
    4 łyżki cukru
    1 budyń śmietankowy bez cukru (40 g)
    250 g miękkiego masła

    Polewa:
    100 g mlecznej czekolady
    100 g gorzkiej czekolady
    50 g miękkiego masła
    1 łyżka mleka
Wystaw ocenę:

4.62 (214 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Do kawy Fale dunaju Desery

Fale dunaju - ciasto z malinami - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Ciasto: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej!

    Mąkę przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną, lśniącą pianę. Stopniowo wsypać cukier. Cały czas miksując dodać żółtka, następnie strumyczkiem wlać olej i ekstrakt z wanilii. Przesianą mąkę oraz proszek do pieczenia dodawać do piany na przemian z mlekiem, mieszać delikatnie szpatułką.

    Połowę ciasta wylać do blaszki o wymiarach 35x25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Do reszty dodać przesiane kakao i łyżkę mleka, wymieszać. Ciemną masę wylać na jasną. Na wierzchu poukładać maliny.

    Piec w 180 st.C przez ok. 30 minut do tzw. "suchego patyczka". Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i pozostawić do wystudzenia.
  • 2. Krem budyniowy: 300 ml mleka zagotować z cukrem. W reszcie rozpuścić proszek budyniowy. Gdy mleko zacznie wrzeć, wlać do niego mieszankę budyniową. Cały czas mieszając gotować do zgęstnienia. Zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego wystudzenia.

    Miękkie masło utrzeć do puszystości. Stopniowo dodawać budyń, łyżka po łyżce za każdym razem miksując.

    Tak przygotowany krem rozsmarować na ostudzonym cieście. Schłodzić do stężenia.
  • 3. Polewa czekoladowa: Czekolady drobno posiekać. Mleko i pokrojone w kostkę masło umieścić w garnuszku, podgrzewać do rozpuszczenia masła, uważając, by mieszanka się nie zagotowała. Dodać posiekane czekolady. Wymieszać do uzyskania jednolitej, gęstej polewy.

    Gdy przestygnie, rozprowadzić ją na kremie budyniowym i ponownie schłodzić ciasto w lodówce. Smacznego!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kakao Maliny Olej Czekolada

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Fale Dunaju – ciasto efektowne i pyszne

Fale Dunaju to jedno z tych ciast, które zawsze robią wrażenie. Nie ma chyba osoby, która by ich nie lubiła! Ciasto warto upiec w nieco wyższej formie. Może to być tortownica, ale lepiej sprawdzi się forma kwadratowa lub prostokątna. Ważne, żeby miała wysokie brzegi, które umożliwią nam dodanie kolejnych warstw ciasta, owoców, kremu i polewy. Ciasto schładzamy w formie, a potem kroimy na równe kawałki i serwujemy na stół.

Fale Dunaju ciasto to klasyk. Tradycyjnie Fale Dunaju składają się z kilku podstawowych warstw. Pierwszą warstwą jest zwykle jasne ciasto ucierane. Następnie mamy zatopione w nim owoce, w naszym przepisie są to maliny. Kolejna warstwa to ciemne ciasto ucierane z dodatkiem kakao. Dwa połączone ze sobą ciasta po przekrojeniu tworzą wzór fal, stąd nazwa Fale Dunaju. Przedostatnią warstwą jest warstwa budyniowa, która powinna być delikatna i rozpływać się w ustach, a na sam koniec, jako zwieńczenie całości, polewa czekoladowa.

Wbrew pozorom przepis na Fale Dunaju nie jest zbyt skomplikowany. To ciasto warstwowe, więc wymaga tylko nieco cierpliwości. Musimy poczekać albo aż warstwa ciasta ucieranego wystygnie, albo aż budyń stężeje. Całość jednak warto jest zachodu, bo ciasto jest po prostu pyszne.

Fale Dunaju – przepis na deser

Placek Fale Dunaju możemy przygotowywać nie tylko z malinami. W wersji klasycznej Fale Dunaju przyrządza się z jabłkami. Pokrojone w grubsze plasterki również są bardzo smaczne. Do tego typu ciasta warto wybierać odmiany jabłek o kwaśnym smaku i wyrazistym aromacie. Kwaśność owoców powinna równoważyć słodkie warstwy ciasta. Dobrymi owocami do Fal Dunaju są także brzoskwinie. Możecie wybrać owoce świeże lub z puszki. W przypadku tych drugich weźcie pod uwagę, że będą dużo słodsze niż świeże.

Fale Dunaju najlepiej zrobić dzień przed podaniem. Nie tylko nie będziemy musieli wtedy stresować się presją czasu, ale i ciasto będzie lepsze. Wszystkie smaki „przegryzą się” i połączą w apetyczną całość. Fale Dunaju ciasto należy przechowywać w lodówce, ze względu na dodatek polewy i masy budyniowej.

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podwieczorek

Podobne przepisy

To może cię zainteresować