Pierogi buraczane z belugą, szparagami i młodym szpinakiem

0 (0 ocen)

Bezmięsny obiad lub kolacja na ciepło z wykorzystaniem czarnej soczewicy i zielonych warzyw. Do ciasta na pierogi zamiast wody dodałam resztę barszczu, który został z obiadu. Chciałam "przemycić" szparagi w daniu tak, aby nie były dominujące i przede wszystkim niewidoczne. Różowy kolor ciasta miał zachęcić do zaglądnięcia do środka. Oczywiście pierogi możemy zrobić tradycyjne bez kombinacji dodatkowych, chociaż "gimnastyka korekcyjna" wychodzi przeważnie na zdrowie.

Składniki:

  • na ciasto:
    300 g mąki pszennej
    około 130-150 barszczu czerwonego ( u mnie domowy, gotowany na burakach i wywarze warzywnym )
    1 duża łyżka masła
    1 jajko
    na farsz:
    200 g soczewicy czarnej
    400 g zielonych szparagów
    50 g twardego sera Grana padano
    150 g szpinaku młodego
    1 cebula
    2 ząbki czosnku
    2 łyżki oleju
    5 pomidorów suszonych z pikantnej zalewy
    2 garści pestek dyni grubo siekanych
    sól, pieprz do smaku
    opcjonalnie płatki chili
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Pierogi Dania główne

Pierogi buraczane z belugą, szparagami i młodym szpinakiem - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Belugę płuczemy na sitku pod bieżącą wodą. Gotujemy ją w proporcji 1:2 nie soląc wody. Sól dodajemy pod koniec gotowania. Ten rodzaj soczewicy gotuje się około 25 minut, nie powinna być rozgotowana, bo traci na smaku.
    Cebulę drobno posiekaną podsmażamy na oleju. W tym czasie myjemy szparagi i po usunięciu zdrewniałych końcówek, siekamy na małe kawałki. Dodajemy do cebuli, mieszamy i podlewamy niewielką ilością wody, tak aby mogły się dusić przez kilka minut pod przykryciem. Następnie dodajemy szpinak i dusimy aż liście zmiękną. Dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę i zostawiamy do przestygnięcia. W tym czasie podprażamy na suchej patelni posiekane pestki dyni, które po uprażeniu dodajemy do farszu razem z wiórkami Grana Padano.
    Całość łączymy z ugotowaną soczewicą, pomidorami suszonymi i blendujemy na jednolitą masę.
    Ciasto możemy zagnieść ręcznie lub przy pomocy robota. Podgrzewamy barszcz; ma być mocno ciepły, ale nie powinien się zagotować. Mąkę przesiewamy do, dodajemy barszcz i mieszamy przy pomocy haka. Następnie dodajemy miękkie masło i jajko. Ciasto powinno być dobrze wyrobione, elastyczne. Gotowe ciasto zostawiamy na 15-20 minut pod przykryciem aby sobie odpoczęło. Nakrywamy je lnianą ściereczką, folią spożywczą czy przekładamy do misy do wyrastania ciasta drożdżowego, jeśli taką posiadamy. Ten krótki zabieg spowoduje, że ciasto nabierze dodatkowej miękkości i ciągliwości. Ciasto jest na tyle elastyczne , że nie wymaga ciągłego podsypywania mąką w trakcie wałkowania. Z podanej proporcji wyszło 25 pierogów. Odrobina, której nie wykorzystałam lepiąc pierogi posłużyła do upieczenia na suchej patelni nazywanego przeze mnie "placka wypalanego" czyli coś a'la chrupiącą macę.

Porady

Robiąc ciasto na pierogi bywa, że konieczne jest dodanie większej lub mniejszej ilości płynu niż podane w przepisie. Dużo zależy od samej mąki. Babcia mawiały "płynu, tyle ile zabierze mąką" i tego warto się trzymać. Do gotującej wody na pierogi oprócz soli dodajmy odrobinę masła lub oleju nie będą się kleić. Długość gotowania pierogów zależy od grubości ciasta. Jeśli jest cienkie wystarczy im 3-4 minuty i będą gotowe do wyławiania. Pierogi świetnie smakują polane masłem i rumianą cebulą.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Granat Suszone pomidory Szparagi Szpinak

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować