Gulasz z karkówki z proszkiem grzybowym

0 (0 ocen)

  • 60 min
  • Dla 4 osób
  • Łatwy

Duszone kawałki wieprzowiny zanurzone w aromatycznym, pysznym sosie to doskonałe danie na niedzielny, a nawet świąteczny obiad. Rewelacyjne z dodatkiem klusek śląskich lub kaszy. Proszek grzybowy to zmielone suszone grzyby - u mnie mieszanka podgrzybków i prawdziwków.

  • 60 min
  • Dla 4 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 600 g karkówki wieprzowej (można zastąpić innym rodzajem mięsa wieprzowego)
    2 łyżki proszku grzybowego (zmielonych suszonych grzybów)
    3 łyżki oleju
    1 łyżka mąki
    1 łyżka masła (można pominąć)
    sól
    pieprz
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Dania główne Gulasz

Gulasz z karkówki z proszkiem grzybowym - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Mięso płuczemy, osuszamy, kroimy w nieduże kawałki. Obsmażamy na rozgrzanym oleju. Dodajemy proszek grzybowy i niewielką ilość soli, podlewamy 2 szklankami wody i dusimy pod przykryciem ok. 40 minut.
  • 2. Masło roztapiamy w rondelku, wsypujemy mąkę, zasmażamy na jasnozłoty kolor, wlewamy 1/2 szklanki zimnej wody, mieszamy i łączymy z wywarem. Zagotowujemy, chwilę gotujemy , doprawiamy solą i pieprzem. Zamiast zasmażką można gulasz zagęścić mąką rozprowadzoną w 1/2 szklanki zimnej wody (mąkę wkładamy do słoiczka, dodajemy wodę, słoik zakręcamy i energicznie potrząsamy, aż uzyskamy jednolitą zawiesinę, którą wlewamy do gulaszu i zagotowujemy).
  • 3. Gulasz podajemy z kluskami śląskimi, kopytkami, makaronem lub kaszą. Najlepiej smakuje z ogórkiem kiszonym lub konserwowym.

Porady

Grzyby suszone są cenionym składnikiem lub dodatkiem podnoszącym smak wielu potraw. Zmielone w maszynce lub za pomocą blendera tworzą bardzo wygodny w użyciu proszek. Można go wykorzystać do przygotowania zupy grzybowej, sosu, bigosu i innych potraw bez konieczności wcześniejszego namaczania. Proszek grzybowy warto również stosować jako przyprawę do potraw z pieczarek, świeżych lub mrożonych grzybów leśnych czy niektórych zup (np. krupniku). Jasny proszek grzybowy otrzymamy z samych suszonych trzonów, a ciemniejszy - z trzonów i kapeluszy. Warto ususzyć oddzielnie trzony i kapelusze podgrzybków i właśnie trzony przeznaczyć do zmielenia, ponieważ zwykle są one dość twarde i łykowate nawet po namoczeniu i ugotowaniu.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Grzyby Karkówka Mięso Wieprzowina

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Święta Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować