Spadające z drzew kasztany nadają się nie tylko do robienia ludzików i dekorowania naszych domów. Okazuje się, że można z nich przyrządzić cenny napitek, który przyda się w każdym domu. 

Co leczy nalewka z kasztana?

Kasztanom już od wielu lat przypisuje się niezwykłe właściwości zdrowotne. W medycynie naturalnej stosuje się je przy problemach z żylakami oraz bezsennością. Przyrządzony z nich napitek również na mnóstwo cennych składników, które pomagają walczyć z wieloma schorzeniami. Jakie właściwości ma nalewka z kasztanów?

  • działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco,
  • łagodzi dolegliwości trawienne,
  • wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu,
  • przynosi ulgę przy bólach mięśni i stawów, również tych reumatycznych,
  • pomaga na stłuczenia, obrzęki i siniaki.

Jakie kasztany na nalewkę?

Na nalewkę nie musimy kupować kasztanów jadalnych, wystarczą te przyniesione z parku czy ogrodu. Kiedy zbierać kasztany na nalewkę? Sezon trwa od września do października. Musimy jednak pamiętać, aby wybierać tylko te dojrzałe, które z łatwością odchodzą z kolczastej łupinki. Powinny być to okazy świeże, jędrne i niewysuszone. 

Jak zrobić kasztany w spirytusie

Przepis na nalewkę z kasztanów jest banalnie prosty, a jego przygotowanie trwa tylko chwilę. Jak zrobić nalewkę z kasztanów? Potrzebujemy tylko kilkunastu kasztanów oraz wódki lub spirytusu. Kasztany musimy dokładnie umyć i pokroić na małe kawałki lub zmiażdżyć. Tak przygotowane wrzucamy je do słoika i zalewamy alkoholem, szczelnie zakręcamy i odstawiamy na 2 tygodnie. W tym czasie musimy kilkakrotnie potrząsnąć naczyniem. Gotową nalewkę przecedzamy przez gazę lub drobne sito i przelewamy do czystych, wyparzonych butelek. Napitek należy przechowywać w lodówce.

Jak stosować kasztanówkę?

Nalewka z kasztanów może być stosowana na dwa sposoby - doustnie lub do nacierania obolałych miejsc. Do picia wystarczy rozpuścić kilka kropli w połowie szklanki letniej wody. Nie należy jednak przyjmować takiego roztworu na pusty żołądek. 

Musimy jednak pamiętać, że podobnie jak wszystkie domowe nalewki, nie jest ona odpowiednia dla każdego. Kasztanówka może u niektórych wywoływać reakcje alergiczne lub dolegliwości żołądkowe. Z uwagi na działanie rozrzedzające krew, nie jest też ona wskazana osobom, przyjmującym leki przeciwkrzepliwe.