Gołąbki w kuchni polskiej i sercach Polaków zajmują szczególne miejsce. Podajemy je w wersji duszonej, gotowanej, ale i pieczonej. Lubimy je też odsmażać kolejnego dnia na patelni. Gołąbki można nawet panierować i smażyć jak krokiety, bez wcześniejszego gotowania (parzymy jedynie kapustę i podsmażamy wcześniej farsz. Czym można nadziać liście kapusty? Mięso i ryż to najbardziej klasyczna propozycja, ale to dopiero początek listy. Zamiast nich gołąbki możecie też faszerować kaszą i grzybami, samym mięsem (zmielonym, po rosole lub jak na kotlety mielone), podgotowaną soczewicą z jajkiem i podsmażoną cebulką, kaszą i twarogiem z miętą czy też ziemniakami i boczkiem, jak kresowe. Istnieje jeszcze przynajmniej 1 możliwość z tamtych rejonów, nieznana w innych regionach Polski. 

Gołąbki inne niż zwykle - czym je nafaszerować?

Gołąbki kresowe (w tym ukraińskie) robi się również z mieszanką startych ziemniaków z dodatkiem kaszy jaglanej i gryczanej. Farsz doprawiony jest czosnkiem, podsmażoną cebulą, ostrą papryką mieloną i gałką muszkatołową. 

Inna ciekawa odmiana to gołąbki z fasolą i pieczarkami. Takie gołąbki możecie śmiało przygotować na jarski, piątkowy obiad lub dla osób, które nie jedzą mięsa. Gołąbki z fasolą uzupełnią podsmażone pieczarki z marchewką i cebulką. Samą fasolę wystarczy zmielić na mus, połączyć z resztą składników na farsz oraz doprawić - czosnkiem granulowanym i majerankiem, który doskonale pasuje do fasoli.

Wschodnie gołąbki z fasolą - przepis

Składniki:

  • 1 główka białej kapusty
  • 2 puszki białej fasoli
  • 300 g pieczarek 
  • 1 średnia marchewka
  • 1 cebula 
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżeczki cząbru
  • 2 łyżeczki majeranku
  • 2 łyżeczki czosnku granulowanego 
  • sól i pieprz do smaku

Składniki na sos:

  • 300 ml rosołu lub bulionu (warzywnego lub drobiowego)
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie kapustę z uszkodzonych liści i wytnijcie głąb. Możecie go zetrzeć następnego dnia do łazanek lub schrupać.
  2. Opłuczcie kapustę i włóżcie do dużego garnka z wrzącą, osoloną wodą. Obgotujcie przez 15 minut, by liście zmiękły. 
  3. Wyjmijcie kapustę i oddzielcie liście. Odetnijcie ostrożnie twarde nerwy. 
  4. Zróbcie farsz: obierzcie marchew i zetrzyjcie razem z pieczarkami na dużych oczkach tarki. Cebulę drobno posiekajcie. Rozgrzejcie na patelni łyżkę oleju. Przesmażcie cebulę z marchewką przez ok. 5 minut, aż warzywa zmiękną. Odłóżcie na bok. Dolejcie na patelnię 2. łyżkę oleju i zrumieńcie na niej pieczarki. W międzyczasie odcedźcie fasolę. Połowę zmiksujcie na mus. Wymieszajcie z całymi ziarnami. Dodajcie przesmażone warzywa, doprawcie solą, pieprzem, czosnkiem, majerankiem i cząbrem, dokładnie wymieszajcie. 
  5. Nafaszerujcie liście, zwińcie ciasno w rulony i przełóżcie do dużego garnka wyłożonego kilkoma wyparzonymi liśćmi kapusty.
  6. Wymieszajcie bulion z koncentratem i zalejcie gołąbki.
  7. Duście na niewielkim ogniu pod przykryciem przez ok. 40 minut. 

Gołąbki z fasolą możecie podawać bez dodatków lub z surówką z marchewki z chrzanem. Do gołąbków oprócz sosu pomidorowego będzie też pasować sos chrzanowy, sos żurkowy (zrobiony z butelkowanego żurku dobrej jakości, rozcieńczonego śmietaną), śmietanowy ze szczypiorkiem, cebulowy oraz grzybowy.