Wśród pierogów na słodko najbardziej popularne są u nas pierogi z serem i owocami, z reguły jagodami, truskawkami, wiśniami lub jabłkami. Ugotowane, polewa się śmietaną i posypuje cukrem. Wypływające słodkie nadzienie, szczególnie jagodowe, lubi zostawiać po sobie ślad na twarzy i języku. Za takimi pierogami tęskni się aż do lata. Te pierogi z owocami jednak znacznie się od nich różnią. Możecie je zrobić niezależnie od tego, czy właśnie trwa sezon na świeże owoce, czy nie. 

Co to są pierogi z „duszą” i czym się wyróżniają?

„Duszą” nazywa się na Polesiu po prostu farsz, który może różnić się w zależności od miejscowości. Pierogi kresowe w tamtych rejonach najczęściej robiono z kaszą gryczaną i serem, a także z fasolą, do której dodawano suszone owoce, w tym jagody czy gruszki.

Pierogi z „duszą” pieczono początkowo w piecu chlebowym na liściach kapusty. Ciasto robiono nie z mąki, a z ciasta chlebowego, przy okazji wypiekania bochenków. Część zostawiano na pierogi. Po upieczeniu smarowano je wodą przy pomocy gęsiego piórka i nakrywano, by zmiękła im skórka. Z czasem, po 2. wojnie światowej zaczęto robić takie pierogi z mąki pszennej i w piekarniku lub prodiżu. 

Jak zrobić pierogi kresowe z Włodawy?

We Włodawie jada się często pierogi z serem i owocami, ale suszonymi. Jeśli zostały wam po ostatnich świętach suszone śliwki lub gruszki, to dobra okazja, by zrobić z nimi te wyjątkowe pierogi kresowe. Są to pieczone pierogi ze słodkiego ciasta drożdżowego (dodaje się do niego kilka łyżek cukru i masła), a więc trzeba je upiec. Pod względem formy są to pierogi, ale w smaku bardziej przypominają ciasto na deser. 

Aby przygotować ich „duszę”, po namoczeniu i ugotowaniu owoców, mieli się je razem z tłustym serem i dosładza. Owoce możecie ugotować w wodzie aromatyzowanej przyprawami - będą jeszcze smaczniejsze. W innej wersji zamiast sera wykorzystuje się fasolę, a farsz dodatkowo doprawia makiem. Najlepsze jest to, że nie trzeba cieniutko rozwałkowywać ciasta. Drożdżowe pierogi kresowe zlepicie z placuszków formowanych w dłoniach - będą to właściwie drożdżówki w kształcie pierogów. 

Włodawskie pierogi z serem i owocami suszonymi - przepis

Składniki na ciasto:

  • 1 kg mąki
  • 50 g drożdży
  • 500 ml mleka
  • 5 łyżek cukru
  • 4 łyżki masła
  • 6 żółtek
  • 2 jajka
  • szczypta soli

Składniki na farsz:

  • 1 kg tłustego twarogu
  • 2 garście suszonych śliwek (można zastąpić gruszkami)
  • 1 jajko
  • cukier do smaku (wg preferencji)

Sposób przygotowania:

  1. Rozpuśćcie drożdże w 1 szklance mleka. Dodajcie 2 łyżki mąki i cukru, wymieszajcie i odstawcie na chwilę, by drożdże wystartowały.
  2. Gdy będą pracować, wysypcie mąkę na stolnicę, zróbcie dołeczek, wlejcie rozczyn i dodajcie jajka oraz żółtka utarte z 3 łyżkami cukru.
  3. Wyróbcie na elastyczne ciasto. Dodajcie resztę mleka i sól, ponownie zaróbcie i nakryjcie miską. Odłóżcie do wyrośnięcia.
  4. W międzyczasie zróbcie farsz: namoczcie owoce w ciepłej wodzie, następnie ugotujcie je z cukrem. Jeśli macie laskę cynamonu, goździki lub anyż, możecie doprawić nimi wodę (można pominąć). Miękkie ugotowane owoce zmielcie razem z twarogiem. Dodajcie jajko i cukier do smaku, wymieszajcie. 
  5. Ciasto podzielcie na kawałki i rozpłaszczcie w dłoniach na niewielkie placuszki. Na środek nakładajcie farsz, zlepcie brzegi. Posmarujcie je olejem i pieczcie w 180 st. C na złoto.