Świat herbat do dla wielu osób świat jeszcze niezbadany. A szkoda, bo Polacy piją hektolitry herbaty, jednak nie przywiązują wagi do jej jakości, pochodzenia i przede wszystkim walorów smakowych. Postaramy się to zmienić i otworzyć przed Wami świat herbacianych naparów, przygotowywanych zarówno z herbaty zielonej, czerwonej czy mniej popularnej żółtej.

W podróż po herbatach zabiera nas karlaant. Opowie nam ona o pochodzeniu herbaty, jej historii i rozprzestrzenianiu się na przełomie wieków. Skąd herbata wzięła się w Europie i skąd dokładnie pochodzi, przeczytacie w naszym cyklu.

Dzięki cyklowi Świat herbat dowiecie się jak herbatę parzyć. Rozwikłamy tajemnicę parzenia – w jakiej temperaturze i jak długo powinniśmy moczyć herbaciane liście, by napój był najbardziej esencjonalny i aromatyczny.

Na tych, dla których oprócz walorów smakowych liczą się aspekty prozdrowotne herbaty,  czeka też odpowiedź na pytanie jakie właściwości prozdrowotne ma dana herbata. Dzięki cyklowi dowiecie się którą zieloną herbatę pić na odchudzanie, a która oczyści nasz organizm z toksyn.