Jeśli macie w domu dużą główkę białej kapusty, nie musicie martwić się o obiad. To główny składnik gołąbków, łazanek, kapuśniaku, licznych zapiekanek, dań jednogarnkowych i bigosu. Kapusty wystarczy wam też na ukiszenie lub ciekawą surówkę. Listę możliwości otwiera coleslaw, ale to zdecydowanie nie jedyna surówka z białej kapusty, jaką możecie zrobić. 

Surówka z białej kapusty - co do niej dodać, by nie była nudna?

Biała kapusta ma słodki, a jednocześnie lekko pikantny smak. Warzywo doskonale współgra z marchewką, chrzanem, ale też rodzynkami czy koperkiem. Surówka z białej kapusty uznaje też towarzystwo słodkiego jabłka, czerwonej cebuli, majonezu, natki pietruszki i szczypiorku. Świeżą białą kapustę możecie też połączyć śmiało z ogórkami i sokiem z limonki. Po wymasowaniu poszatkowana kapusta zdecydowanie zmięknie.

Niezależnie od wersji, za każdym razem warto dodać do takiej surówki trochę oleju roślinnego lub oliwy. Taki tłuszcz pomoże się wchłonąć witaminom, które są rozpuszczalne głównie w tłuszczach: A, D, E i K. Kapusta zawiera A, E, i K, a ponadto dużo witaminy C. 

Surówka z białej kapusty jak u „chińczyka” wyróżnia się słodko-kwaśną zalewą. Właściwie w każdym barze smakuje ona dość podobnie. Pasuje właściwie do wszystkiego: do smażonej wołowiny, duszonej wieprzowiny, kotletów z kurczaka, mielonych, a nawet do ryb i na grilla. W naszej wersji wyróżnia się dodatkowo poszatkowaną jasną częścią pora. Por jest zdecydowanie bardziej pikantny niż kapusta, dzięki czemu smak surówki będzie bardziej zdecydowany. Wypróbujcie i oceńcie sami. 

Surówka z białej kapusty jak u „chińczyka”, ale jeszcze lepsza - przepis

Składniki:

  • 1/2 główki białej kapusty
  • 1 marchewka
  • jasna część 1 pora

Składniki na sos:

  • 100 ml oleju
  • 6 łyżek octu ryżowego lub 3 łyżki spirytusowego wymieszanego z 3 łyżkami wody
  • 5 łyżek cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 2 ząbki czosnku

Sposób przygotowania:

  1. Poszatkujcie kapustę w paseczki. Marchew zetrzyjcie na dużych oczkach tarki. Por pokrójcie w półtalarki. Wymieszajcie je razem i przełóżcie do miski, przykryjcie.
  2. W garnku zagotujcie składniki na sos: olej, ocet, sól i cukier. Dodajcie wyciśnięty przez praskę lub starty na drobnych oczkach czosnek. 
  3. Zalejcie gorącym sosem warzywa w misce, wymieszajcie. 
  4. Przykryjcie i włóżcie do lodówki na co najmniej kilka godzin, by smaki się przegryzły. 
  5. Wyjmijcie z lodówki na pół godziny przed podaniem - surówka powinna mieć temperaturę pokojową.