Kuchnia wietnamska jest bardzo podobna do tej pochodzącej z Chin. Jednakże w Wietnamie, ze względu na położenie geograficzne, bardzo często zamiast sosu sojowego stosuje się sos rybny. Tradycje kulinarne Wietnamu znane są ze stosowania takich składników jak limonka, chili, kolendra, grzyby Mun czy ogromnych ilości warzyw i owoców. Wietnamczycy bardzo chętnie importują również przeróżne produkty ze wszystkich rejonów świata, m.in. ziemniaki, chleb oraz orzeszki arachidowe.

Wietnam, ze względu na upodobania kulinarne jego mieszkańców, podzielony jest na 3 części: 

- Wietnam Północny (Hanoi) – na tym terenie znajduje się bardzo szybko rozwijająca się stolica Wietnamu, a więc ludzie jedzą tutaj głównie szybkie do przyrządzenia potrawy z ogromnymi ilościami sosów, podobne do naszych fastfoodów,

- Wietnam Środkowy (Hue) – kucharze z tego regionu stawiają na ilość oraz jakość dania. Potrawa ma wyglądać na talerzu smacznie wietnamoraz estetycznie.

- Wietnam Południowy (Sajgon) – chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Europie regionów Wietnamu, znany z popularnych spring rollsów, czyli po prostu sajgonek. Dania przygotowane przez tutejszych kucharzy są niezwykle zdrowe. Do ich przyrządzania często stosuje się trawę cytrynową i mleko kokosowe.

Kuchnia wietnamska posiada dwa reprezentatywne dania. Są to sajgonki oraz zupa pho. Jest to potrawa przygotowywana z wszystkiego tego, co pozostało nam w lodówce. W rzeczywistości jest to zupa przyrządzana z rosołu wołowego z  makaronem ryżowym, bazylią, limonką oraz kolendrą. Niezwykły aromat zupy uzyskiwany jest poprzez dodanie takich przypraw jak kardamon, cynamon czy imbir.

Kolejnym działem kuchni wietnamskiej, na które z pewnością należy zwrócić uwagę są desery. Smakosze w Wietnamie znajdą gamę przepysznych, wietnamsuszonych owoców (m.in. mango, ananas, papaja) oraz desery kompletnie różniące się od podawanych w Europie. Do bananów na przykład dodaje się fasolę. Innymi deserami są banany w cieście oraz wypieki ryżowe.

Podsumowując, kuchnia wietnamska oferuje nam bogaty wachlarz aromatów, smaków oraz barw. Każdy powinien znaleźć coś, co zaspokoi jego kubki smakowe. Niektóre z dań wietnamskich, np. Sajgonki, pojawiły się już na polskich stołach. Miejmy nadzieję, że w przyszłości dzięki rozwijającej się chęci poznawania świata, będziemy mieli okazję zakosztować również innych wietnamskich przysmaków.

Osoby zainteresowane przepisami zapraszamy tutaj: Kuchnia Wietnamska a potrzebne produkty można nabyć tutaj: Orientalny Sklep.