Dzisiaj wiele tradycji regionalnych zostało przemieszanych, ale ciągle duży wpływ na to, jakie zwyczaje kultywujemy ma to skąd wywodzą się nasze korzenie. Jak jest więc polska Wigilia?

Niezależnie jakie tradycje są kultywowane i jakie zwyczaje praktykowane, to Wigilia dla wszystkich jest dniem wyjątkowym. Już od rana, mimo całej domowej krzątaniny, wszyscy starają się być dla siebie mili i unikać kłótni, co wróżyłoby spory i konflikty w rodzinie w nadchodzącym roku.

W większości domów sygnałem do rozpoczęcia uroczystej kolacji jest pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdy. Cała rodzina gromadzi się wokół stołu nakrytego białym obrusem, pod obrusem jest siano. Najstarsza osoba w rodzinie dzieli się z każdym opłatkiem, wszyscy składają sobie życzenia i przełamują się opłatkiem. Zawsze na stole jest też dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, a po kolacji prezenty pod choinką i wspólne śpiewanie lub słuchanie kolęd.

Zestaw wigilijnych potraw często uzależniony jest od tradycji regionalnych i może być bardzo zróżnicowany, ale zawsze są to potrawy postne i najczęściej jest ich dwanaście. Do chyba najbardziej typowych należy czerwony barszcz i uszka z grzybami, zupa grzybowa, różnego rodzaju ryby z karpiem na czele, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kompot z suszu, piernik oraz w rodzinach pochodzących z Kresów Wschodnich kulebiak i kutia.

Wiele z dawnych zwyczajów wigilijnych zostało już zapomnianych, ale są też takie, które ciągle są pielęgnowane w naszych domach. Tradycje różnych regionów Polski wymieszały się, dlatego polska Wigilia jest tak bardzo różna w naszych domach. Warto kultywować te piękne obyczaje, które są jeszcze żywe, powracać i przypominać te zapomniane oraz nie do końca zacierać te różnice.