Pierogi zjadłby każdy, ale wałkować i lepić nie ma komu. Każdy ma też swój ulubiony farsz. W tych pierogach są tylko 2 składniki na nadzienie, ale za to jakie. Oba z długą tradycją w polskiej kuchni i świetnie znane z innych dań, w tym z bigosu i puszystych racuchów. Pierogi srokate najlepiej smakują z okrasą ze skwarek - tak też podaje się je w tradycyjny sposób. Pasować na okrasę będzie jednak również złocista cebulka. Od samego patrzenia człowiek głodnieje. Sprawdźcie, jak je przygotować. 

Jak zrobić srokate pierogi podkarpackie?

Ciasto na te pierogi jest dość proste - składa się jedynie z mąki, letniej wody (ile mąka wchłonie) oraz niewielkiej ilości oleju dla lepszej elastyczności i konsystencji oraz jajek. Wiele osób sceptycznie podchodzi do jajek w cieście na pierogi, ale w klasycznym przepisie się one pojawiają. Ciasto robimy z 3 szklanek mąki, a 4. wykorzystujemy na podsypywanie blatu. Olej w cieście zabezpieczy je przed wysychaniem i pomoże nadać odpowiedniej konsystencji bez ryzyka porwania podczas wałkowania na cienko. Woda nie musi być wrząca - wystarczy letnia. Dodawajcie ją stopniowo, zarabiając ciasto. 

Tym, co wyróżnia pierogi srokate wśród innych, jest jednak proste, 2-składnikowe, a jednocześnie smakowite nadzienie. Łączy się w nim podgotowaną, odciśniętą wcześniej z nadmiaru soku, posiekaną kapustę kiszoną z wyciśniętym przez praskę, pulchnym twarogiem.

W razie potrzeby, gdyby gotowana kiszona kapusta zaczęła przywierać do dna, można dolać nieco gorącej wody, ale róbcie to po trochu, by nie rozwodnić i nie stracić smaku. Farsz doprawiony jest jedynie pieprzem i ewentualnie solą (jeśli mimo dodania podgotowanej kapusty kiszonej jej brakuje). 

Pierogi z kapustą kiszoną i twarogiem - przepis

Składniki na ciasto:

  • 1 kg mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 1-2 łyżki oleju
  • letnia woda („ile zabierze”)

Składniki na farsz: 

  • ok. 1 kg już odciśniętej z soku kapusty kiszonej
  • 500 g twarogu 

Sposób przygotowania:

  1. Wypłuczcie kapustę kiszoną i posiekajcie drobniej. Zagotujcie ok. 1 l wody, wrzućcie do garnka z wrzątkiem kapustę, posólcie i gotujcie do miękkości. 
  2. W razie konieczności dodajcie odrobinę gorącej wody.
  3. Po ugotowaniu odciśnijcie nadmiar płynu i wymieszajcie z kapustą wyciśnięty przez praskę lub zmielony twaróg. Posólcie i popieprzcie. 
  4. Odmierzcie 1 szklankę mąki i odłóżcie na bok. 
  5. Do reszty wbijcie jajka, dodajcie olej i trochę ciepłej wody. Zacznijcie wyrabiać ciasto, stopniowo, w razie potrzeby, dolewając wodę. Jeśli lepi się do rąk i blatu, podsypcie je odłożoną wcześniej mąką. 
  6. Gotowe ciasto powinno być miękkie i elastyczne.
  7. Rozwałkujcie je na cienki płat i wytnijcie szklanką krążki. 
  8. Nałóżcie po porcji farszu, zlepcie brzegi. 
  9. Zagotujcie garnek z dużą ilością osolonej wody. 
  10. Pierogi wrzucajcie na wrzątek i gotujcie przez ok. 2-3 minuty od wypłynięcia. 

Źródło przepisu: „Wielka księga tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego” (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”).