Jak zrobić kotlety schabowe inaczej niż zwykle? Panierka nie jest niezbędna, by wyszło wam soczyste i pełne smaku mięso. Przed utratą soczystości ochroni je co innego - wyjątkowy, a jednocześnie tradycyjny sos, z którym zapieczecie mięso. Nie dość, że dodaje smaku, chroni też schab przed wysuszeniem. Stworzy na powierzchni kotletów szczelną „skorupkę”. Sos ten jest znany przynajmniej od XVI w. Każdy próbował go w życiu choć raz i na przekór temu, co wszyscy sądzą, nie pochodzi z Francji, a z Włoch, a konkretnie z Toskanii. Do Francji sprowadzili go kucharze Katarzyny Medycejskiej (królowej Francji, pochodzącej z włoskiego rodu Medyceuszy).  

Jak zrobić kotlety schabowe zapiekane w piekarniku? 

Jeśli umiecie zrobić klasyczny beszamel, to kotlety schabowe zapiekane w piekarniku również macie w 1 paluszku. To prosty francuski sos, który w wersji podstawowej składa się z mąki, masła, mleka, soli, pieprzu i sporej ilości pikantnej gałki muszkatołowej, która przełamuje łagodny, mleczny smak. Takim sosem zalewa się obsmażone na szybko kotlety schabowe bez panierki i zapieka. Inne odmiany beszamelu mogą zawierać dodatkowo ser (np. parmezan lub cheddar), kapary lub startą i wcześniej podsmażoną cebulę.

Beszamel pasuje też do innych zapiekanek i pieczonych warzyw, np. do szparagów, brokułów, porów czy do kalafiora. Możecie podawać go też z makaronem (np. cannelloni czy lazanią) i natką pietruszki lub szczypiorkiem. Współgra też z kotletami drobiowymi, pieczonymi lub smażonymi rybami oraz z naleśnikami ze szpinakiem i innymi mącznymi daniami. 

Kotlety schabowe zapiekane pod beszamelem

Składniki:

  • 6-8 dość cienkich kotletów schabowych
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki masła
  • 2 szklanki ciepłego mleka
  • 100 g twardego, startego żółtego sera 
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • sól i pieprz

Dodatkowo: 2 łyżki oleju do obsmażenia kotletów.

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie, dokładnie osuszcie i doprawcie kotlety solą i pieprzem z obu stron. 
  2. Na rozgrzanym oleju obsmażcie mięso po ok. 3-4 minuty z każdej strony. 
  3. Przełóżcie mięso do natłuszczonego naczynia żaroodpornego, niech chwilę tam odpoczną.
  4. W międzyczasie zróbcie sos: roztopcie w garnuszku masło, dodajcie mąkę i smażcie, jednocześnie cały czas mieszając, aż mąka się zezłoci. 
  5. Dodajcie ciepłe mleko, doprawcie solą, pieprzem i gałką, a następnie energicznie mieszajcie trzepaczką, aż sos zgęstnieje i nabierze konsystencji budyniu. 
  6. Dodajcie starty ser, gotujcie na niewielkim ogniu, aż się roztopi. 
  7. Płynnym sosem bez grudek zalejcie mięso w naczyniu. 
  8. Pieczcie w temp. 170 st. C w opcji pieczenia góra-dół przez ok. 15 minut. 

Podawajcie z ziemniakami posypanymi koperkiem i lekką sałatą lub surówką z marchewki.