Kiedy już jej raz spróbujecie, bez takiej sałatki trudno wam będzie sobie wyobrazić pieczoną kaczkę, gęś, a także schab. Będzie pasować również do duszonej, smażonej i pieczonej wołowiny, a także do wszelkiej maści kotletów: mielonych, schabowych i drobiowych oraz pulpetów i klopsów z piekarnika. Sałatka z burakami z tego wyjątkowego przepisu będzie też wspaniałą przystawką na imprezę, jeśli dodacie do niej dodatkowo kawałki sera feta lub koziego. Będziecie potrzebować do niej buraków przygotowanych na 2 sposoby: pieczonych (słodkich) i kiszonych (lekko kwaśnych). Reszty dopełni prosty sos na bazie keczupu, oleju i octu jabłkowego - łagodniejszego niż spirytusowy. 

Jak szybciej upiec buraki?

Nawet, jeśli brakuje wam cierpliwości, nie musicie rezygnować z pieczonych buraków. Pieczenie podkreśla ich naturalną słodycz. Jeśli chcecie, by buraki z piekarnika były gotowe szybciej, pokrójcie je w grubsze plastry, skropcie olejem i rozłóżcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczcie w temp. 180 st, C. Im mniejsze i bardziej płaskie kawałki, tym szybciej się upieką. Po 30 minutach sprawdźcie, czy są już miękkie. Jeśli są zarumienione, ale jeszcze twarde, przewróćcie je na 2. stronę i dopieczcie. Kiszone buraki otrzymacie po kilku dniach, jeśli wstawicie zakwas na barszcz czerwony. Kupicie je też w większych marketach. 

Sałatka z buraków pieczonych i kiszonych - przepis

Składniki:

  • 3 buraki pieczone 
  • 2 buraki kiszone z zakwasu
  • 2 duże ząbki czosnku
  • 1 łyżka dowolnego oleju tłoczonego na zimno (można zamienić na zwykły)
  • 2 łyżki keczupu
  • 2 łyżki octu jabłkowego lub winnego
  • sól do smaku

Opcjonalnie: 2 łyżki pestek z dyni. 

Sposób przygotowania:

  1. Upieczcie buraki metodą opisaną powyżej lub: wyłóżcie blachę folią aluminiową, rozłóżcie na niej kawałki lub plastry buraków, poprzebijajcie w niektórych miejscach nożem i przykryjcie z zewnątrz 2. kawałkiem folii. Możecie też każdego buraczka owinąć folią osobno. Pieczcie ok. 1-1,5 godziny w temp. 180 st. C. W trakcie sprawdzajcie warzywa. Jeśli widelec wchodzi gładko w buraczki, warzywa są już gotowe.  
  2. Upieczone i przestudzone buraki zetrzyjcie na dużych oczkach tarki. Na małych oczkach zetrzyjcie czosnek. 
  3. Posiekajcie nożem kiszone buraki z zakwasu w niewielką kostkę.
  4. W kubeczku wymieszajcie olej, keczup i ocet na gładki sos. 
  5. Wymieszajcie w misce buraki z sosem i posypcie pestkami dyni. 
  6. Doprawcie do smaku solą i podawajcie od razu.