Już w starożytnym Rzymie uczniowie filozofów nosili na głowach wieńce uplecione z liści mięty. Uważano bowiem, że jej zapach pobudza procesy myślenia. Najbardziej znane odmiany to: zielona i pieprzowa. Tę drugą zaczęto uprawiać w Anglii dopiero w XVIII wieku. Na jej bazie powstał jeden z najpopularniejszych angielskich sosów podawanych do baraniny czy ryb z rusztu.

Lek dobry na wszystko

Ma wiele właściwości leczniczych. Napar z mięty zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Usprawnia pracę jelit i poprawia apetyt. Działa rozkurczowo, zmniejszając napięcie mięśni gładkich żołądka i jelit, dlatego jest nieoceniony przy wzdęciach i niestrawności. Ponadto ma działanie uspokajające i przeciwbakteryjne. Olejek miętowy stosuje się do inhalacji, a w przemyśle kosmetycznym do produkcji past do zębów czy płynów do płukania ust.

Nadaje smak potrawom

Świeże liście mięty zielonej dodaje się do sosów, sałatek czy chłodników, suszone natomiast aromatyzują herbatę oraz baranie i jagnięce pieczenie. W niektórych regionach Polski siekana mięta dodawana jest do serowego farszu na pierogi. Mięta pieprzowa natomiast wzbogaca smak deserów, lodów, kremów i musów. W przemyśle spirytusowym wykorzystuje się ją do produkcji wódek i likierów. Olejek miętowy jest składnikiem gum do żucia.

Opracowano na podstawie listów Agnieszki Gac z Lutyni i Anny Kocur z Wałbrzycha.

Dziękujemy!

Fot.: Marco Mayer – Fotolia