Majonez został wymyślony przez nadwornego kucharza francuskiego księcia Richelieu. Jego nazwa pochodzi od portu Mahón, znajdującego się na wschodnim wybrzeżu Minorki, która była pod panowaniem Francuzów. Jej mieszkańcy przygotowali sos („salsa mahoneza”) podczas festynu na cześć Francuzów. W 1756 r. podczas przyjęcia na cześć księcia pierwszy raz podano majonez.


Majonez — uwielbiany przez Polaków


Majonez do Polski przywędrował dopiero na początku XIX w. Najpierw majonez przez 150 lat wyrabiany był wyłącznie domowym sposobem. Pierwszy majonez wyprodukowany przemysłowo pojawił się u nas dopiero w 1959 r. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych dodatków do sałatek, jajek, wędlin oraz serwowanych na zimno mięs. Majonez to kaloryczny rarytas. Wprawdzie jest doskonałym źródłem witaminy E, ale łyżka stołowa majonezu zawiera aż 100 kcal, należy go zatem spożywać z umiarem. Natomiast 100 g majonezu zawiera aż 680 kcal. Nie powinniśmy jednak z niego rezygnować, gdyż zawiera zdrowe tłuszcze niezbędne w zbilansowanej diecie. Oczywiście pod warunkiem, że sięgamy po ten domowy (bez konserwantów i sztucznych barwników) i dodajemy go do dań z umiarem. Majonez przygotowany samodzielnie należy przechowywać w lodówce pod przykryciem najdłużej kilka dni.


Majonez – wegański sojonez


Tym, którzy nie mogą jeść jajek, a także weganom, polecamy przepis na pyszny majonez na bazie mleka sojowego. Można również przygotować wegański majonez z aquafaba, czyli płynu pozostałego z gotowania ciecierzycy. Napój sojowy należy miksować w blenderze, aż do momentu uzyskania piany. Następnie należy dodać sól, pieprz, kurkumę i musztardę. Potem masę należy ponownie zmiksować. Podczas miksowania należy dodać powoli olej. Nie przerywając miksowania, należy miksować, aż całość zgęstnieje.


Majonez — jak ekspresowo zrobić go w domu?


Wystarczy zaledwie minuta, by samodzielnie przyrządzić majonez. Na początek sparzamy jedno jajko, a następnie wbijamy je do słoika o średnicy niewiele większej niż średnica końcówki blendera. Następnie dodajemy po 1/3 łyżeczki soli i cukru, szczyptę mielonego pieprzu, 1 łyżeczkę musztardy i 1 łyżkę soku z cytryny. Potem do słoika wkładamy blender i wlewamy stopniowo 200 ml oleju rzepakowego, cały czas miksując, aż powstanie majonez.


Majonez – sos tatarski


Sos tatarski to jeden z najbardziej popularnych sosów na bazie majonezu. Oprócz niego potrzebne są też pokrojone w bardzo małą kostkę ogórki konserwowe, kapary lub marynowane grzyby, cebula, sok z cytryny i pieprz. Sos tatarski jest idealnym dodatkiem do mięs, ryb, wędlin i frytek.

Artykuł opracowano na podstawie listów Agaty Rudzkiej z Lubina i Moniki Walczak z Ostrołęki.