O suszonych owocach, rodzynkach i orzechach przypominamy sobie zwykle dopiero przy okazji świątecznych wypieków i deserów. A szkoda, bo to zdrowa przekąska, którą z powodzeniem można zastąpić słodycze i chipsy. Bakalie to naturalne źródło łatwo przyswajalnych witamin i minerałów, których zimą często nam brakuje.

ORZECHY
włoskie – symbol szczęścia i powodzenia. Z racji kształtu przypominającego ludzki mózg uważa się, że trzeba je jeść, by być mądrzejszym. Orzechy włoskie obniżają poziom cukru we krwi i złego cholesterolu, pobudzają pracę mózgu. Są bogate w wit. A, C i E oraz z grupy B. Dzięki zawartości magnezu, potasu, wapnia, fosforu i żelaza zalecane są osobom anemicznym, nerwowym i zmęczonym. Chronią przed chorobami serca i nowotworami, sprzyjają jasności umysłu i zachowaniu młodego wyglądu.
laskowe – mają najwięcej wit. E spośród wszystkich orzechów. Bogate w fosfor i magnez usprawniają pracę mózgu i doskonale wpływają na pamięć. Poprawiają stan skóry i włosów. Zapobiegają zaparciom, bo zawierają błonnik.
ziemne – inaczej arachidowe lub fistaszki. Ze względu na obfitość kwasu foliowego polecane są kobietom w ciąży, uczniom i prowadzącym aktywny tryb życia. Poprawiają kondycję i dobrze wpływają na koncentrację.
pistacjowe – są bogatym źródłem żelaza, wit. B1 oraz A i E. Idealne dla osób anemicznych i przemęczonych.
nerkowca – zawierają żelazo i cynk. Dobrze wpływają na cerę, włosy i paznokcie, łagodzą stres.
migdały – obfitują w wit. E, która zapobiega starzeniu się, chroni przed miażdżycą, zawałem i nowotworami, poprawiają również koncentrację.
kokos – a właściwie wiórki kokosowe, bo ich używa się do ciast i deserów – ma właściwości bakteriobójcze.

SUSZONE OWOCE
rodzynki – to suszone winogrona. Zawierają błonnik, żelazo, wapń, potas, wapń, wit. B, C i A. Zapobiegają osteoporozie, poprawiają pracę serca i wygląd skóry, podnoszą odporność.
morele – obfitują w beta-karoten, zawierają też potas, który sprzyja pracy serca i nerek. Mogą je jadać chorzy na cukrzycę.
śliwki – zawarte w nich minerały i błonnik chronią przed osteoporozą, zawałem i nowotworami. Ułatwiają spalanie tłuszczu.
figi – wśród starożytnych Greków i Rzymian uchodziły za eliksir młodości. 100 g fig zawiera tyle wapnia, co szklanka mleka. Wskazane są dla dzieci i kobiet w okresie menopauzy. Zawarty w nich błonnik zapobiega nowotworom jelita grubego i piersi.
daktyle – zdaniem Arabów dostarczają tylu cennych składników, ile jest dni w roku. Błonnik  poprawia przemianę materii, obniża poziom cukru i cholesterolu, potas reguluje nadciśnienie, a antyoksydanty zwalczają wolne rodniki. Daktyle mają działanie podobne do aspiryny – przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.