Ojczyzną brokułów są Włochy. Do Polski przywędrowały w XVII wieku. Są odporne na przymrozki, dlatego w naszym klimacie świetnie nadają się do uprawy.

Sekret młodości

Brokuły to nieocenione źródło witamin: A, C, B1, B2, PP oraz soli mineralnych, takich jak: wapń, żelazo, fosfor, magnez, chrom i potas. Zawierają więcej beta-karotenu niż marchewka. Ich regularne  spożywanie skutecznie wspomaga odporność i zapobiega nowotworom. Są bowiem bogate w sulforafan, który pobudza procesy zwalczania wolnych rodników i usuwania rakotwórczych związków z organizmu. A dzięki zawartości chromu warzywo jest pomocne w leczeniu cukrzycy.

Na przekąskę i obiad
Jada się je zarówno gotowane: w zupach, zapiekankach, z makaronem lub jako dodatek do obiadu, jak też na surowo: w sałatkach albo z różnymi dipami. Można je przechowywać w lodówce ok. tygodnia, ale najbardziej smakują świeże. Zdarza się bowiem, że po kilku dniach zakwitają na żółto i tracą swoje smakowe walory.

Jak gotować

Aby zachowały kolor, do wody warto dodać parę kropel soku z cytryny. Natomiast odrobina mleka wystarczy do pozbycia się specyficznego zapachu. Najlepiej jednak gotować je na parze, bo w wodzie tracą połowę zawartej w nich wit. C.

Opracowano na podstawie listów Ireny Jeleń z Jasła, Romana Siłko z Gliwic i Anny Białej z Kołobrzegu.

Fot.: alphacell - Fotolia