Już w starożytności ceniono je ze względu na lecznicze walory. Dziś używa się go do wyrobu ciast, kremów czy past.

Smaczny produkt z mleka

Masło otrzymuje się przez ubijanie i ochładzanie śmietany z mleka krowiego. Możemy wyróżnić u nas 5 rodzajów: ekstra, delikatesowe, wyborowe, stołowe i śmietankowe. Pierwsze jest najlepsze, ma delikatny smak i aromat. Powinno zawierać nie mniej niż 82% tłuszczu, a także nie więcej niż 16% wody i 2% soli.


Zalecane nie tylko dzieciom

Choć zawiera dużo kalorii (740 kcal w 100 g), pamiętajmy, że jest dobrym źródłem witamin A i D i najlepiej przyswajalnym tłuszczem zwierzęcym. Jego spożywanie powoduje zwiększone wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Dlatego dzieci do 3. roku życia mogą jeść je bez ograniczeń. Zrezygnować z niego powinny osoby z wysokim poziomem cholesterolu, miażdżycą i chorobami układu krążenia.

Tylko do podsmażania

Pod wpływem wysokiej temperatury łatwo się przypala, a w czasie dymienia wydzielają się rakotwórcze substancje. Na maśle można przyrządzić omleta czy jajecznicę, nie nadaje się ono jednak do dłuższego smażenia, np. mięsa. Zjełczałe masło nie powinno być używane. Aby wydłużyć jego przydatność do spożycia, mrozi się je, przechowuje w lodówce lub konserwuje solą.

Opracowano na podstawie listów Marcina Prażaka ze Świdnicy i Anny Rak z Łodzi.

Fot.: Maria Brzostowska - Fotolia