Latte Art to sztuka tworzenia rysunków i wzorów z mleka na powierzchni kawy espresso. Zarówno kawa jak i mleko są specjalnie przygotowywane. Mleko jest spieniane gorącą parą, do wykonywania wzorów używa się mlecznej pianki, którą nanosi się na powierzchnię kawy. Trwałość wzoru zależy od jakości maszyny do parzenia oraz doświadczenia baristy.
Barista to osoba zajmująca się wybieraniem, parzeniem oraz podawaniem kawy.


Któż z nas nie lubi rozpocząć dnia od dobrej aromatycznej kawy z mlekiem, na przykład wyśmienitej Cappuccino. Jeszcze lepiej jak ktoś nam ją przygotuje, a jej wygląd wprowadzi nas w zachwyt i dobry humor od rana. Tym właśnie zajmuje się barista uprawiający sztukę Latte Art. Osoba taka potrafi wyczarować niezwykłe obrazy i wzory w filiżance do kawy mając przy tym dużo frajdy i zabawy. Kilkoma wprawnymi ruchami nadgarstka potrafi stworzyć serce, rozetę, jabłko czy bardziej skomplikowane wzory takie jak łabędzia, anioła, smoka, motyla oraz wiele wiele innych obrazów. Tak naprawdę ogranicza go tylko jego własna wyobraźnia.

serce

Może teraz trochę o tym w jaki sposób są wykonywane te cuda. Do tworzenia wzorów na kawie musi być spełnionych kilka następujących warunków:


1.    Perfekcyjne espresso z odpowiednią i trwałą cremą na powierzchni czyli delikatną pianką powstałą podczas parzenia espresso.
2.    Idealnie spienione mleko o gładkiej i połyskliwej przypominającej masę perłową powierzchni. Do takiego spienienia najlepiej nadaje się tłuste mleko 3,2% lub więcej. Mleko podczas spieniania powinno osiągnąć temperaturę od 62 do 67 st. C, ponieważ wtedy wytrąca się laktoza (naturalny cukier), a mleko nabiera delikatnej słodyczy i jogurtowej konsystencji.
3.    Potrzebny jest też dzbanek z dzióbkiem i porządny ekspres z dyszą parową utrzymujący odpowiednie ciśnienie pary podczas spieniania mleka.
4.    No i przede wszystkim doświadczenie, talent i pasja osoby wykonującej sztukę latte art.

Znane są dwie metody zdobienia kawy - pierwsza "free pour latte art" polegająca na manipulacji spływającego mleka do espresso, zaś druga to metoda bardziej "inwazyjna" i polega na malowaniu wzorów przy pomocy posypek (np. kakao) sosów (np. czekoladowego) oraz różnego rodzaju narzędzi; najczęściej wykałaczki, pędzelka, łyżeczki czy najrozmaitszych kształtek.

Mam nadzieję, że każdemu z was uda się znaleźć miejsce, w którym podają takie arcydzieła i będziecie mogli się nimi rozkoszować, a każdy dzień rozpoczęty taką kawą będzie wam mijał radośnie i optymistycznie. Na koniec zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu jak to powstaje.