Każdy miód działa szczególnie dobrze na co innego, jednak warto zwrócić uwagę właśnie na ten. Nie wygląda on jak typowy, złoty miód, który lubią dzieci. Przeważnie ma kremowy kolor. Nie warto jednak zrażać się wyglądem. Inne jego atuty są tu znacznie ważniejsze, a jest ich mnóstwo. Miód zadziała na wasze samopoczucie na wiele sposobów.

Miód rzepakowy - czym się charakteryzuje i wyróżnia?

Jeszcze zanim otworzycie słoik, na pewno zauważycie miód rzepakowy na półce - ma niemal biały kolor. Jeśli jest przechowywany w chłodnym miejscu (w umiarkowanej temperaturze), bardzo szybko się krystalizuje - już w temperaturze 17-18 st. C. Dopiero w temp. 25 st. zaczyna znów być płynny i odzyskuje słomkowy, jasnożółty kolor. Po odkręceniu słoika poczujecie zapach kwiatu rzepaku. Jest jednocześnie ciekawy w smaku: słodki, ale jednocześnie też lekko pikantny. 
Miód rzepakowy ma dość niską kaloryczność (w 1 łyżeczce jest 40 kcal), ale jednocześnie bardzo wysoki indeks glikemiczny (87) - błyskawicznie podnosi poziom cukru we krwi. Nie powinni go więc stosować cukrzycy i osoby z podwyższonym poziomem cukru we krwi.  

Miód rzepakowy - właściwości

Miód rzepakowy w 80% składa się z mieszaniny glukozy i fruktozy - łatwo przyswajalnych węglowodanów, które szybko zapewniają energię. Pozostałe 20% to woda, kwasy organiczne (w tym jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, masłowy, octowy, glukonowy oraz mrówkowy), witaminy z grupy B, witamina C i PP, enzymy oraz olejki eteryczne i białko. Wśród tych 20% znajdują się też cenne minerały, w tym: 

  • potas
  • wapń
  • żelazo
  • kobalt
  • miedź
  • fosfor
  • sód
  • mangan.

Enzymy obecne w miodzie - diastaza i inwertaza, mają ogromny wpływ na skuteczność i działanie miodu na samopoczucie. Ich działanie powoduje też, że miód ma właściwości odmładzające (pomaga zapobiegać przedwczesnemu starzeniu).

Jak każdy inny, miód rzepakowy może uczulać, dlatego, jeśli planujecie podawać go dzieciom lub sami jesteście alergikami, róbcie to w małych ilościach i ostrożnie, obserwując, czy nie pojawiają się pokarmowe reakcje alergiczne. Na miód rzepakowy powinny też uważać kobiety w ciąży. Może on zawierać bakterie toksyny botulinowej, który może być niebezpieczny dla rozwoju płodu. 

Miód rzepakowy - na co będzie najlepszy? 

Miód rzepakowy jest świetny na zastępstwo dla batonu energetycznego - daje dużo energii w bardzo krótkim czasie i odżywia. Pobudza też odporność i ma działanie antybakteryjne. Działa też osłonowo na gardło, a jednocześnie wykrztuśnie. Dlatego jest doskonały podczas rekonwalescencji, podczas i po infekcjach oraz jako wsparcie dla osób pracujących fizycznie i bardzo aktywnych. Odżywia również mózg, dlatego warto go jeść również podczas wytężonej pracy umysłowej. 

Miód z rzepaku sprawdza się również dla osób z dolegliwościami żołądkowymi. Jest lekkostrawny i działa osłonowo na żołądek i wątrobę. Pomaga on zmniejszyć stany zapalne, typowe dla dolegliwości żołądka czy dwunastnicy. Jest też świetny na dolegliwości związane ze stanami zapalnymi układu moczowego. Ze słoikiem tego miodu powinny zaprzyjaźnić się również osoby, które mają problemy z układem krążenia.

Jak sprawdzić miód rzepakowy? 

Jest na to prosty sposób. Dobrej jakości miód rzepakowy powinien mieć taką samą konsystencję zarówno z wierzchu, jak i od spodu słoika. Jeśli rozwarstwia się on i po odkręceniu słoika jest on gęsty na górze, a płynny na dole (lub na odwrót), jest to prawdopodobnie sztuczny miód z rzepaku. 

Jak przechowywać miód rzepakowy?

Miód rzepakowy jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę. Jak każdy miód, powinien być przechowywany w ciemnym, suchym miejscu, w temperaturze od 8 do 20 st. C., w szczelnym, szklanym słoiku. Ważne, by temperatura nie była wyższa niż 20-22 stopnie. W wyższej szybciej rozpadają się cukry i deaktywują cenne enzymy. Dla miodu ważna jest też wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli słoik nie jest szczelnie zamknięty, miód może nabierać wilgoci z zewnątrz, szybciej się zepsuć i stracić swoje wartości. 

Nie kupujcie miodu rzepakowego na zapas - najlepiej zjeść go szybko, bo w miarę przechowywania właściwości miodu maleją. Proces ten jest wolniejszy, jeśli miód przechowywany jest w chłodnym miejscu.