Miód z mniszka lekarskiego, bo o nim mowa, zawiera witaminę A, witaminy z grupy B, potas, magnez i żelazo. W zbieranie kwiatów możecie zaangażować całą rodzinę – dla dzieci to będzie dobra zabawa na zewnątrz. Zbierajcie głównie główki kwiatów, bez kawałków łodyżek, które bywają gorzkie. Przed wrzuceniem kwiatów do garnka koniecznie usuńcie ich resztki. Miód powinien być wyrabiany z kwiatów zbieranych z dala od miasta, smogu i innych zanieczyszczeń. Z podanych proporcji otrzymacie ok. 6–8 słoików o pojemności 250 ml. Lepiej zróbcie zapas, przyda się zwłaszcza na jesień i zimę.

Miód z mniszka lekarskiego - właściwości 

Miód z mniszka lekarskiego wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie oraz wspiera układ nerwowy – świetnie nadaje się dla nerwusów. Wzmacnia też serce i organizm w okresie wytężonej pracy i osłabienia. Taki miód działa też wykrztuśnie, rozrzedza wydzielinę i nawilża podrażnioną śluzówkę, będzie więc idealny dla osób, które często łapią infekcje gardła. Zapewni również ulgę od kaszlu i złagodzi go – pokryje drogi oddechowe ochronną warstwą. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy, witamin i mikroelementów odżywi i wzmocni zmęczony organizm. Wesprze go także w walce z drobnoustrojami. 

Miód z mniszka lekarskiego warto stosować również przy problemach trawiennych, w tym zaparciach i nadkwasocie żołądka. Wspiera on też walkę ze zgagą i reguluje pracę jelit. Przydaje się również wspomagająco przy leczeniu zapalenia błony śluzowej żołądka. Działa antybakteryjnie, ale jednocześnie nie naruszy waszej mikroflory w żołądku. 

Miodek z mniszka nadaje się również do pielęgnacji twarzy oraz włosów. Przeciwutleniacze zawarte w jego składzie pomagają zwiększyć elastyczność i jędrność skóry, a kwas jabłkowy i cytrynowy obecne w jego składzie nawilżają, zmiękczają, a na dodatek lekko złuszczają naskórek. Miód z mniszka lekarskiego polubią bardzo osoby z trądzikiem i innymi problemami skórnymi - kwasy owocowe rozjaśniają przebarwienia po trądziku, a witaminy z grupy B odżywiają skórę twarzy. Olejki eteryczne z cytryny i mniszka wspierają gojenie się skóry i zapobiegają kolejnym zmianom. Możecie go traktować jako maseczkę lub jeść – zadziała podobnie. 

Maseczka lub płukanka do włosów z miodu z mniszka lekarskiego rozcieńczonego wodą nawilży suche kosmyki, zregeneruje je, wzmocni i poprawi ich wygląd, chroniąc przed dalszym wysuszaniem. 

Miód z mniszka lekarskiego - przepis

Składniki:

  • 1 kg kwiatów mniszka lekarskiego
  • 2 l wody
  • 2 kg cukru
  • 4 cytryny (najlepiej bio)
  • sok wyciśnięty z 2 cytryn (lub więcej, jeśli wolicie mniej słodki miód)

Sposób przygotowania:

  1. Kwiaty mniszka ułóżcie na ręczniku papierowym lub białym papierze i zostawcie na około 1-2 godziny, by wyszły z nich ewentualne owady;
  2. Po godzinie przejrzyjcie je też ręcznie i wyciągnijcie z nich "żyjątka;
  3. Wyparzcie cytrynę we wrzątku, wyszorujcie ją i pokrójcie w plasterki;
  4. Wrzućcie główki kwiatów mniszka lekarskiego i kawałki cytryn do garnka;
  5. Zalejcie wodą, doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez ok. 15-20 minut;
  6. Odstawcie garnek na dobę, by kwiaty mniszka oddały naparowi wszystkie swoje właściwości;
  7. Po 24 godzinach odcedźcie napar przez pieluszkę tetrową lub gazę do garnka, dodajcie cukier i sok z cytryn;
  8. Gotujcie przez ok. 1,5-3 godziny do uzyskania gęstego syropu - to wasz miód z mniszka lekarskiego;
  9. Na chwilę przed końcem gotowania wyparzcie słoiki i przelejcie do nich miód. Zakręćcie i odwróćcie do góry dnem. 

Miód z mniszka lekarskiego - jak z niego korzystać?

Możecie go używać jak każdego miodu – np. do smarowania pieczywa. Posłodzicie nim też herbatę i lemoniadę. Nadaje się również do owsianek, ryżanek, kaszek na słodko z owocami czy innych deserów. Sprawdza się również jako napój, po rozpuszczeniu w ciepłej wodzie – ta jednak nie powinna mieć więcej niż 40 stopni Celsjusza. Do potraw na ciepło dodawajcie go już po ich przestygnięciu, by nie stracił swoich cennych właściwości. Pamiętajcie, że taki miód, podobnie jak oryginalny, również zawiera cukier, dlatego wystarczą 2-3 łyżeczki dziennie. 

Przechowujcie go w szklanych słoikach i w temperaturze pokojowej. Wytrzyma w ten sposób nawet kilka miesięcy, dzięki czemu będziecie mogli korzystać z jego właściwości również jesienią i zimą, w okresie wzmożonych infekcji.