Szarlotka to jedno z najpopularniejszych w Polsce ciast. Nic dziwnego, jest przepyszne, a na dodatek dość łatwe do samodzielnego przygotowania. Co więcej, występuje w niezliczonej liczbie smakowitych wersji. Ze sprawdzonych przepisów, dostępnych w naszym serwisie, możecie przygotować m.in.: szarlotkę królewską, cesarską, kanadyjską, świąteczną, ziemniaczaną, jaglaną, śliwkowąserniko-szarlotkę, łatwą i szybką szarlotkę sypaną, szarlotkę z bezą, z konfiturą, kruszonką albo budyniem. Każdy z tych wypieków ma szansę udać się wyśmienicie, jeśli własnoręcznie i odpowiednio przygotujecie jabłka do ciasta. W teorii wystarczy obrać umyte owoce, wydrążyć z nich gniazda nasienne, pokroić w dowolne kawałki, posypać białym cukrem (lub ksylitolem czy erytrytolem) i prażyć w garnku z grubym dnem przez ok. 20 minut. A czym i jak szybko zagęścić jabłka do szarlotki, jeśli masa wyszła zbyt rzadka?

Dlaczego domowa masa jabłkowa jest rzadka?

Trzeba umieć ustrzec się przed najczęstszymi błędami, które czyhają na nas podczas robienia tego przysmaku. Są sposoby na to, żeby za każdym razem ten uwielbiany deser udał się perfekcyjnie, i aby masa jabłkowa zachowała gęstą, zwartą konsystencję. Zdarza się, że ciasto wychodzi z piekarnika niedopieczone, mokre, a masa jabłkowa nieestetycznie wypływa na boki przy krojeniu szarlotki. Może się tak stać z dwóch powodów:

  1. Jeśli użyte jabłka były zbyt soczyste i w trakcie pieczenia puściły soki, przez co spód ciasta rozmiękł;
  2. Jeśli położyliście masę jabłkową bezpośrednio na surowe ciasto i tak włożyliście deser do piekarnika. 

W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę, jakie jabłka przeznaczyliśmy do ciasta. Najlepsze do szarlotki będą gatunki mało soczyste, a na dodatek kwaskowate w smaku, których miąższ nie czernieje. Kupując jabłka, wybierajcie te odmiany:

  • szara reneta,
  • papierówka,
  • gloster,
  • ligol,
  • antonówka.

W drugiej sytuacji następnym razem dopilnujcie, by przed wyłożeniem musu jabłkowego na spód, podpiec dolną warstwę ciasta w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza przez ok.10 minut. Dodatkowo, dla pewności, możecie surowe ciasto posypać odrobiną kaszy manny i tak podpiec, zanim ułożycie na nim jabłka. Dzięki temu masa owocowa na pewno nie wsiąknie w spód i całe ciasto będzie idealnie upieczone. 

Jak szybko zagęścić jabłka do szarlotki?

Perfekcyjna masa owocowa jest gęsta i zwarta. Najprostszy sposób, żeby osiągnąć taką konsystencję, to wsypanie do jabłek łyżki lub kilku łyżek mąki ziemniaczanej bądź zwykłej skrobi ziemniaczanej. Ten dodatek jest doskonały, ponieważ ratuje zbyt rzadką masę i zupełnie nie wpływa na smak naszego musu. Ilość mąki ziemniaczanej, jaką należy dodać, zależy od konsystencji wyjściowej, więc róbcie to po 1 łyżce, mieszajcie owoce i sprawdzajcie, czy masa osiągnęła już oczekiwaną gęstość. 

Innym sposobem, który warto wypróbować, jest dodanie do jabłek odrobiny kisielu owocowego. Idealnie smakiem będzie pasował kisiel cytrynowy, ale sprawdzi się też wiśniowy czy pomarańczowy (tylko pamiętajcie, że taki dodatek dodatkowo zabarwi jabłka). Kisiel trzeba dodawać do jabłek stopniowo i cały czas mieszać masę, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. 

Do zagęszczenia jabłek możecie użyć również niewielkiej ilości galaretki z torebki lub żelatyny spożywczej. W przypadku tej ostatniej zalecaną proporcją będą 2 łyżki na 1 kg jabłek.