W tym prostym tutorialu zobaczycie, jak szybko i sprawnie udekorować tort używając domowego (bądź gotowego) lukru plastycznego. Dodatkowo warto sięgnąć po kilka gotowych ozdób, które są dostępne w większości delikatesów. Niech  to będzie dowód, że dekorowanie tortu nie musi być trudne.

Jak udekorować tort - niezbędne produkty

Wedle tej metod konieczne składniki to lukier plastyczny (przepis znajdziecie w linku poniżej, bądź możecie zaopatrzyć się zawczasu w gotowy wyrób), barwnik spożywczy w wybranym kolorze, cukrowe perełki, klej cukierniczy (lub rozkłócone białko). Opcjonalnie - foremki do wycinania ciastek w różnych rozmiarach (tutaj gwiazdki), silikonowa forma do ozdób z lukru plastycznego (tutaj kamea) albo foremki do wycinania np.: literki. Zabieramy się do pracy - zapewnijmy sobie sporo powierzchni roboczej i wolny czas.

Jak udekorować tort ? - sposób prosty

Na początek wyrabiamy lukier plastyczny. Następnie wykałaczką dodajemy do masy barwnik w wybranym kolorze i wyrabiamy, do uzyskania jednolitego koloru. Jeśli jest za mało intensywny - dodajemy kolejną porcję barwnika. Niewielką część masy pozostawiamy białą. Potem rozwałkowujemy lukier plastyczny do pożądanej wielkości. Następnie pokrywamy tort rozwałkowanym lukrem. Podczas przenoszenia wygodnie jest pomóc sobie nawijając masę na wałek.

Kolejnym krokiem jest przycięcie  krawędzi i wyrównanie boków. Następnie docinamy wstęgę z lukru plastycznego (tak długą, żeby owinąć nią cały tort). Potem przyklejmy wstęgę wokół tortu używając kleju cukierniczego. Z białego lukru formujemy kokardę.

Następnie "przewiązujemy" kokardę paskiem w kolorze wstęgi. Potem używając kleju cukierniczego mocujemy perełki cukrowe w wybranym kolorze wzdłuż wstęgi i doklejmy kokardę w miejscu łączenia pasa. Tort już prezentuje się okazale, jeśli macie ochotę, możecie dokleić na górze gotową, kupioną dekorację, lub spróbować swoich sił dalej. Potem foremkę silikonową w kształcie kamei wyklejamy białym lukrem plastycznym - tylko część z twarzą. Resztę foremki dopełniamy lukrem zabarwionym jak masa na torcie. Na koniec z białego lukru wykrawamy koło i przyklejamy na torcie. Na nim doklejamy kameę.

Następnie perełkami obklejamy krawędzie koła. Z resztek lukru wykrawamy litery, cyfry oraz gwiazdki w obu kolorach. Na koniec doklejamy według upodobań. Tort jest gotowy do podania!

Delfina "DeeDee" Stańczyk

Zobacz też: tort na chrzest - 16 przepisów na tort dla dziewczynki i chłopca