Hummus, za’atar i granaty to produkty –wizytówki kuchni libańskiej. Taką wizytówką tej kuchni jest też książka Samar. To nie jest zwykła książka z przepisami, tylko opowieść o życiu, kulturze, tradycji Libańczyków. To jak wyprawa po tym bliskowschodnim kraju z przewodnikiem, który poza pokazaniem codziennego życia Libańczyków, pozwala Ci także posmakować tego, co w Libanie najsmaczniejsze.

Samar zabiera nas więc na targ, tłumacząc, że choć kuchnia libańska brzmi orientalnie, składniki wykorzystywane w tamtejszej kuchni są w Europie dostępne, co pozwala nam na smakowanie tej kuchni ze rodziną i znajomymi.  Opisuje wszystkie składniki, których nie może zabraknąć w libańskiej kuchni, pokazuje tez przepisy na domowy za’atar, ser labneh czy harissę. Mi trochę brakuje wskazówki, jak poradzić sobie, kiedy niektórych produktów zabraknie lub nie będą one łatwo dostępne – jak sumak czy mahlab – suszone pestki wiśni.  

Książka składa się z 8 rozdziałów z przepisami. Wspomniane już przepisy podstawowe i mezze to dania, które zadomowiły się już w kuchni europejskiej – sezamowa tahina, pasta baba ghanoush, sałatka tabbouleh czy falafel.

Jednak dopiero zagłębienie się w przepisy z działów: zupy, ryby i owoce morza, mięsa czy warzywa daje nam całościowy przekrój kuchni libańskiej. Jak można ja scharakteryzować? Jest to kuchnia zdrowa, świeża i aromatyczna. Już z kilku produktów można przyrządzić pyszne danie, a by przygotować większość receptur nie potrzeba wielu składników i umiejętności, co zachęca do eksperymentów i poznawania tej kuchni bliżej.

Bardzo podobają mi się też przepisy na wypieki i desery oraz napoje. Wiele jest tu małych wypieków – ciasteczek i słodkich przekąsek,a  nie znajdziemy tu znanych nam ciast jako takich. Libańskie słodkości bazują na orzechach, suszonych owocach, cytrusach, aromatycznych syropach, zdjecia apetycznych dań nie pozwalają przejść obok słodkosci obojętnie.

Między poszczególnymi działami autorka dzieli się z nami doświadczeniem, jak perfekcyjnie przygotować sztandarowe dania – hummus, falafele, aromatyczny wywar, który posłuży jako baza do zupy z baraniny, z pieczonego kalafiora czy zupa molokhia.

130 przepisów na libańskie dania w książce Samar to kwintesencja kuchni bliskowschodniej – jej różnorodności, bogactwa smaków, aromatów. A jeśli połączymy ją z historiami i wspomnieniami autorki, Hummus, za’atar i granaty staje się opowieścią o rodzinie, miłości i tradycji pachnącą przyprawami.