Kruche ciasto na słodko lub pod słoną wersję to jeden z cukierniczych i restauracyjnych klasyków. Podpowiadaliśmy, jak proporcje 3-2-1 wpływają na efekt tego wypieku, ale nie bez znaczenia jest odpowiednia metoda zagniatania wszystkich produktów. Mały sekret tkwi też w temperaturze na poszczególnych etapach robienia kruchego przysmaku. 

Zimne masło na kruche ciasto

Masło prosto z lodówki - to właśnie najlepsza wersja, w jakiej ten rodzaj tłuszczu powinien być dodany do mąki i jajek. Aby sprawnie zagnieść lub posiekać je z resztą produktów, odmierzony kawałek masła dobrze jest pokroić w mniejszą kostkę. W większości przepisów z samym kruchym spodem (bez kratki czy warstwy "przykrycia) wykorzystuje się średnio 125 g masła na tortownicą o średnicy 22 cm. W przepisach z "kostką masła" na liście składników warto zwrócić uwagę na gramatury na kostkach pełnych produktów. Jeszcze do niedawna kostkę masła stanowiło 200 g, ale przy coraz powszechniejszym zjawisku downsizingu, czyli celowej zmiany wagi produktu lub wykorzystanych do jego przygotowania składników, przy jednocześnie niezmienionej ceny za cały produkt, to zazwyczaj 180 g. Patent na oszczędzanie - jeśli zużywacie masło, nie wyrzucajcie opakowania. Sprawdzi się idealnie do wygodnego wysmarowania blaszki lub innego naczynia żaroodpornego przed pieczeniem.

Technika, jak zagniatać kruche ciasto

Zgodnie ze sztuką, kruche ciasto zazwyczaj wyrabia się ręcznie. Cały proces musi być szybki i sprawny, aby nie ogrzać ciepłem dłoni składników na nasz wypiek. Wiele osób sieka pokrojone kawałeczki masła z mąką za pomocą noża. Dobrze jest robić to na stolnicy, aby mieć wygodę w łączeniu składników bez nadmiernego bałaganu. Później dodawane są jajka lub żółtka (w zależności od gramatury wszystkich składników i naszych przyzwyczajeń). Dla ułatwienia można uformować kopczyk ze składników i do nich wlać płyn, a następnie do środka zagniatając palcami całość. Struktura na tym etapie powinna być kluskowata, płyn z jajka lub żółtka wchłonięty, a sypka mąka zebrana ze stolnicy. Podstawą wnętrza dłoni należy rozciągnąć ciasto, aby lekko się wydłużyło, a następnie zwinąć w kulę i 2-3 razy zagnieść. Jeśli masę na kulę zagnietliśmy naprawdę szybko, możemy od razu wyłożyć ją do formy. Jeśli nie zużyjemy gotowego ciasta od razu, najlepiej zawinąć je w folię spożywczą i schować do lodówki. 

Kruche ciasto – propozycje podania

Najczęściej wykorzystujemy kruche ciasto dosłodzone cukrem pudrem do ulubionych przepisów na ciasta. Ogromną popularnością cieszą się m.in. kruche ciasto z jabłkami i kruche ciasto ze śliwkami - szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy te produkty dostępne są w dobrych cenach. Oprócz owoców na kruchym cieście często ląduje też... beza. Świetnie komponuje się z wilgotną masą owocową i wypieczonym spodem. Tu polecamy m.in. kruche ciasto z dżemem i bezą i kruche ciasto z gruszkami i bezą. Z kolei kruche ciasto z kremem to odpowiedź uniwersalna, na szybki podwieczorek. Poza propozycjami dla łasuchów lubiących słodycze, kruche ciasto bez dodatku cukru to baza na quiche i wszelkiego rodzaju tarty. Najpopularniejsza potrawa to oczywiście quiche lorraine, czyli tarta lotaryńska. To apetyczne połączenie ciasta, boczku i sera. Dla fanów rybnych dodatków idealna będzie tarta z łososiem, a dla zwolenników drobiu - tarta z kurczakiem. Nie zależnie jednak od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, kruche ciasto warto mieć pod ręką - również w wersji zamrożonej. Możemy użyć go do crumble (ścierając na tarce) albo wyżej wymienionych dań.