Nie ma wątpliwości co do tego, że marnujemy zdecydowanie za dużo żywności. Problem dotyczy zarówno sklepów spożywczych czy restauracji, jak i gospodarstw domowych. Przy regularnym przeglądzie lodówki i szafek kuchennych, w koszu ląduje mnóstwo produktów, które się już zepsuły lub przekroczyły datę ważności. Ale czy każdy produkt, któremu „skończył się termin”, trzeba wyrzucać do śmieci? 

Co oznacza data przydatności do spożycia na opakowaniu?

Zacznijmy od kwestii, jaką są oznaczenia podane na opakowaniach produktów spożywczych. Możecie zauważyć na nich adnotację „należy spożyć do” lub „najlepiej spożyć przed”. Na czym polega różnica?

Produkty, które należy spożyć do daty podanej na opakowaniu to produkty świeże, szybkopsujące się, które najczęściej należy przechowywać w lodówce. Mowa tutaj o mięsie, rybach czy nabiale, a także gotowych daniach. Zjedzenie takich produktów po terminie ważności może się skończyć poważnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. 

Natomiast produkty, na których podano datę z informacją „najlepiej spożyć przed” to takie, które po upływie wyznaczonego terminu dalej nadają się do spożycia, ale może się zmienić ich smak, struktura, zapach i wygląd. Innymi słowy, producent daje w pewnym sensie gwarancję, że do podanego na opakowaniu terminu produkt zachowuje swoje właściwości. 

Jakie produkty można jeść po terminie ważności?

Produkty, które najlepiej jest spożyć do daty podanej na opakowaniu to w większości sucha żywność, taka jak fasola, makaron, mąka, kasze i suszone owoce. Te produkty można zjeść od 5 do nawet 12 lat od daty podanej na opakowaniu! Z kolei, takie produkty jak sól, cukier i miód są praktycznie niezniszczalne i zdatne do spożycia pod warunkiem, że były przechowywane w suchym pomieszczeniu.