Taniej i szybciej się już nie da. Placki ziemniaczane z tego przepisu to najlepsze rozwiązanie w momencie, kiedy lodówka i kuchenne szafki świecą pustkami. Nie potrzebujecie do nich żadnego jajka i ani grama mąki. Zobaczcie, jakie to proste.

Jak zrobić placki bez mąki i jajek?

Czy placki ziemniaczane z samych ziemniaków mogą mieć równie dobrą konsystencję i smak, jak te zrobione według klasycznego przepisu? Jak najbardziej. Pomimo braku jajka i mąki pulpa ziemniaczana sama w sobie jest wystarczająco zwarta i nie rozpada się podczas smażenia, a wszystko to dzięki naturalnej skrobi. 

Przepis na placki ziemniaczane bez mąki i jajek zaczynamy jak zwykle, czyli obieramy i ścieramy kartofle na tarce. Następnie starte warzywa należy przełożyć na sitko lub gazę i dokładnie odcisnąć z nich całą wodę, jednak pod żadnym pozorem jej nie wylewać. W tym płynie znajduje się bowiem wspomniana skrobia, która naturalnie zwiąże masę na placki. Wystarczy więc odstawić wodę po ziemniakach na kilka minut, a już po chwili charakterystyczny osad wytrąci się na dnie naczynia. Wtedy trzeba już tylko ostrożnie odlać płyn z powierzchni, a cenną mączną masę z dna wymieszać ze startymi wcześniej ziemniakami. Tak przygotowaną masę doprawiamy według uznania i smażymy na rozgrzanym oleju.

Choć masa na placki może wydawać się dość wodnista i niezbyt lepka, to w czasie obróbki termicznej skrobia zaczyna się związywać, sprawiając, że placki utrzymają swój kształt. Nie musicie się też martwić o ich przewracanie, gdyż będą tak zwarte, że bez problemu przełożycie je na drugą stronę. 

Jak sprawdzić, czy ziemniaki mają dużo skrobi?

Aby jednoskładnikowe placki wyszły idealnie, najlepiej używać mączystych ziemniaków, które oznaczone są w sklepach typem C. Co jednak, jeśli macie w domu ziemniaki i nie pamiętacie ich gatunku, a w związku z tym nie jesteście pewni, czy będą nadawały się do placków? W takiej sytuacji najlepiej zastosować prosty trik na sprawdzenie poziomu skrobi. Wystarczy przekroić surowego ziemniaka na pół i pocierać połówkami o siebie. Jeśli po chwili zacznie wydzielać się biały nalot, to znak, że ma w sobie dużo skrobi. Z kolei, gdy podczas pocierania wytrąci się głównie woda, to szanse na zrobienie z takiego ziemniaka jednoskładnikowych placków będą małe.