Do przyrządzenia "oszukanych schabowych" możecie użyć dowolnego mięsa mielonego, ważne, by nie było to mięso garmażeryjne (jest ono najgorszej jakości). Smak kotletów będzie natomiast najbardziej zbliżony do klasycznych schaboszczaków, jeżeli zrobicie je z kawałka mięsa z szynki lub łopatki wieprzowej. Niewielkich przerostów tłuszczu w mięsie nie usuwajcie. To dzięki nim wasze kotlety będą bardzo soczyste, ponieważ wytapiający się tłuszcz dodatkowo nawilży mięso podczas smażenia. Kawałek mięsa trzeba zmielić w maszynce lub bardzo drobno posiekać ostrym nożem (drobniej niż na tatar). 

O co chodzi z rzucaniem mięsa?

Dzięki rzucaniu mięsem, pozbędziemy się z napowietrzonej masy niepotrzebnych pęcherzyków powietrza i mięso nabierze właściwej zwięzłości. Do świeżo zmielonego kawałka mięsa trzeba dodać odrobinę lodowato zimnej wody oraz sól i pieprz, a następnie wyrabiać masę ręcznie przez ok. 5 minut. To sprawia, że zawarte w mięsie białko zaczyna koagulować i cząsteczki sklejają się ze sobą. Po wyrobieniu, mięso trzeba wybić, to znaczy rzucić nim kilka razy do miski lub z wysokości ok. 30 cm rzucić mięsem o blat.

Kotlety schabowe z mięsa mielonego

Z wybitego mięsa formujemy w dłoniach zgrabne kotlety (nie grubsze niż 1,5 cm) i doprawiamy, jak lubimy. Danie prawie gotowe, wystarczy tylko właściwie je opanierować. Kotlety obtaczamy najpierw w mące, potem w rozkłóconym jajku, a na koniec w bułce tartej. Jeśli lubicie podwójną, chrupiącą panierkę, czynności możecie powtórzyć. 

Kotlety schabowe z mięsa mielonego smażymy na niewielkiej ilości mocno rozgrzanego tłuszczu (najlepszy będzie lub masło klarowane). Danie serwujemy z prostymi dodatkami - ziemniakami lub kaszą - i koniecznie w towarzystwie sezonowej surówki

Kotlety schabowe z mięsa mielonego - jakie proporcje składników?

Żeby obiad był udany, należy też trzymać się właściwych proporcji. Dzięki temu można łatwo zwiększać ilość poszczególnych składników, jeżeli planujemy więcej osób przy stole, np. zapraszamy gości. Na 500 g mięsa mielonego będziecie potrzebować 1 rozkłócone jajko, kilka łyżek mąki i ok. 1 szklankę bułki tartej. Przyprawy dobierzcie według własnego gustu. Możecie też eksperymentować z panierkami, np. obtoczyć kotlety w panko, cieście naleśnikowym lub zmielonych orzechach.