Skorupiaki

Skorupiaki to bezkręgowce, mają zewnętrzny szkielet, niekiedy tworzący kruchą segmentową skorupę. Do grupy tej należą homary, langusty oraz kraby i krewetki.

 

Charakterystyka skorupiaków

 

Homary - to skorupiaki żyjące w Atlantyku i Morzu Śródziemnym. W sklepach dostępne są świeże (ugotowane w skorupie lub żywe), a także mrożone. Pamiętajmy, że żywy homar jest ciemnoniebieski i dopiero po ugotowaniu staje się jasnoczerwony. Można przyrządzać go w wodzie lub na parze, piec na grillu lub na ruszcie. Świetnie nadaje się też do zupy rybnej – jego zmiażdżony pancerz zapewnia niepowtarzalny smak i aromat.

Langustywystępują na całym świecie w wodach przybrzeżnych i ważą od 1,3 do 8 kilograma. Można je kupować świeże lub mrożone, a następnie gotować w wodzie lub na parze. Także smażone mają niepowtarzalny smak, jednak przed taką obróbką cieplną musimy pamiętać, aby najpierw przekroić je na pół jednym cięciem wzdłuż ciała. W przeciwieństwie do innych skorupiaków, nie stają się jasnoczerwone po ugotowaniu. U langusty jadalne mięso znajduje się tylko na odwłoku.

Krabyte skorupiaki występują w Morzu Śródziemnym i Atlantyku. Sprzedaje się je żywe – w skorupie lub bez niej. Można je piec i gotować w wodzie lub na parze. Podczas obróbki cieplnej stają się czerwone. Ich mięso znajduje się pod pancerzem i w szczypcach.

Krewetki - są małymi skorupiakami, które osiągają do 10 centymetrów długości. Jeśli kupujemy surowe pamiętajmy, że muszą być bladoróżowe, suche i jędrne – wiotkie i miękkie są bowiem nieświeże. Krewetki bardzo szybko się psują, dlatego nie należy zwlekać z ich przyrządzeniem. W sklepach zazwyczaj można je kupić mrożone lub w puszkach. Stanowią doskonały składnik zup, szaszłyków, sosów i past. Można je smażyć w maśle lub w cieście, a także przyrządzać w piekarniku, gotować na parze albo dusić. 

Raki – skorupiaki te występują głównie we Francji. Można je kupować żywe (mają wtedy bladoróżowy kolor) lub gotowane. Najczęściej przyrządza się je smażąc na patelni lub gotując w wodzie.