Moda na superfoods trwa od kilku lat. I choć na niektóre kulinarne trendy warto wziąć poprawkę, zawsze zachęcać będziemy do zwracania uwagi na to, co i jak jemy. Ta książka właśnie nam tę wiedzę przybliża. Przedstawionych w niej zostało ponad 60 produktów spożywczych mających wyjątkowy wpływ na nasze zdrowie, a autorka podpowiada, jak najlepiej je wykorzystać.

Sophie Manolas zaczęła bardziej wnikliwie zastanawiać się nad tym, co je, od kiedy zmagała się z długą chorobą. Jak się okazało, jedynym skutecznym lekarstwem okazała się zmiana diety. Zaowocowało to nowym spojrzeniem na produkty pojawiające się na jej talerzu i wykorzystywaniem jedzenia także jako lekarstwa, nie tylko pokarmu.

 

To, co mi się w książce podoba (i jest przeciwko wielokrotnie powtarzanemu zarzutowi, gdy rozpoczął się superfoodowy trend) to to, że przedstawione produkty to nie tylko egzotyczne owoce czy nasiona, których cena bywa wysoka, a dostępność niska. Mamy tu zaprezentowane także takie składniki diety – siemię lniane, dynia, fasolka szparagowa czy orzechy włoskie, które w naszej szerokości geograficznej są dobrze znanymi i popularnymi produktami.

 

Książka Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem została podzielona na 8 rozdziałów, każdy poświęcony innej grupie produktów o podobnych właściwościach. I tak, zielone warzywa liściaste wspomagają procesy trawienne i oczyszczają wątrobę, a korzeniowe sprawdzą się przy stresie i w diecie osób uprawiających sporty siłowe.

Każdy produkt został w przystępny sposób scharakteryzowany, zarówno jeśli chodzi o składniki odżywcze w nim zawarte, jak i korzyści, jakie dostarcza jego spożywanie. Dowiemy się więc, dlaczego cukrzycy powinni uwzględnić w swej diecie kokosy oraz z jakiego powodu osoby z problemami sercowymi powinny sięgnąć po jagody. Każdemu produktowi towarzyszy też pomysł na danie, w którym można go wykorzystać, co ułatwia wprowadzenie do menu danego składnika.

Moc pokarmów jest ogromna, należy jednak wiedzieć, jak z niej korzystać. Z tą książką niewątpliwie będzie to łatwiejsze.

 

Dzięki Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem możemy w prosty sposób poznać wartości odżywcze zawarte w znanych, lubianych produktach spożywczych i od razu wykorzystać je w kuchni, przygotowując proste i szybkie dania.